Arkadaşlar merhaba,

GÜÇ hesabını yaptıktan sonra, çıkan sonuç anlık değerdir. Bu anlık değeri süre ile çarparsak süre boyunca harcanan enerjiyi buluruz değil mi?
P=KÖK3*V*I*COSQ * SÜRE
Bu süre bir saat için 60 dakikamıdır, 1 saat midir?
Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar merhaba,

GÜÇ hesabını yaptıktan sonra, çıkan sonuç anlık değerdir. Bu anlık değeri süre ile çarparsak süre boyunca harcanan enerjiyi buluruz değil mi?
P=KÖK3*V*I*COSQ * SÜRE
Bu süre bir saat için 60 dakikamıdır, 1 saat midir?
Teşekkürler

Enerji=Güçxzaman olup Denklemde V(Gerilimi V), I(Akımı amper) girdiğinizde sonuç watt çıkar bunu 1000'e bölerseniz gücü kw olarak bulursunuz Haracanan enerji kwh'dir burada h:saat yani 1 saat'tir.

Motorda harcanan enerjiyi hesaplarken dikkat edilmesi gereken hususlar;
1-Etiket değeri mil gücüdür Pçıkış/Pgiriş=Verim verim değeri ile Pgiriş yani elektriksel güç bulunmalıdır.
2-Motor nominal yükte olmayabilir daha az olabilir bu durumda harcanan enerji de az olacaktır. Böyle bir durumda çekilen akımdan yola çıkarak hesaplama yapılmalıdır.
3-Değişken yük ve dur-kalk durumları varsa hesapla işin içinden çıkılmaz devreye analizör yada sayaç bağlanması gerekir.

Yanıtınız teşekkür ederim. Ben bir akım sensörü ile anlık olarak akımı ölçüyorum. PLC içinde değerlendirip siiznde yazdığınız gibi çıkan gücü 3600 ile saniye olarak çarparsam 1 saatteki enerji yi bulurum. Örneğin hesapladım ve 80 kw/h enerji buldum. 1 saateki harcadığı enerji bu ise 2nci saatin sonunda da değişken akımdan dolayı 70kw/hharcadı ise 2 saat boyunca harcadığı enerji yide 150 kw/h olarak bulurum değil mi?

arkadaşlar elimde 160 kw 4 tane motor var. bunlar bir vardiyada ortalama 8 saatte hemen hemen tam yükte çalışıyorlar. sürücü yok. enerji analizöründen her vardiya değerleri aldığımda ortalama 160*4*8 dediğim zaman 5120 gibi bir değer çıkması gerekirken enerji analizöründen 9000 gibi bir değer okuyorum. o pano da başka bir şeyde bağlı değil. yanlış düşündüğüm bir şey mi var yoksa enerji analizörümmü bozuk?

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri