yangın koruma şalterini çalıştıramadımelektrik arızası acil yardım

2 kat 4 daireli binanın bir dairesine yangın koruma şalteri bağlamak istedim.o dairenin fazına ait sigortayı kapatarak ;müşterek bağlanan yerden nötrünüde kestim ve yangın koruma şalterinin bağlantısını yaptım fakat tesisattaki bir hatadan dolayı yangın koruma şalteri çalışmadı.bende yangın koruma şalteri çalışmayınca eski bağlantısını uyguladım ve oradan ayrıldım.birbuçuk saat sonra buzdolabı,bulaşık makinası ve televizyon kartları yanmış arızanın,sistem difaz bağlantılı olduğu için o nötrü kesmemden olabilirmi?
not:dairelere de kolonlar monafaze çekilmiştir.
kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anlagığım kadarıyla nötr bağalantısını yapmadığınız
dolaysıyla nötr başka bir şekilde tamamlandığından
cıhazlara yüksek voltaj beslemesi söz konusu
Gevsek nötr olan hatta yüksek voltaj cıkışı olur 220v üstü

difaz veya trifaz devrelerde nötr kesildiği zaman veya koptuğu zaman 220 volt otomatikman olur 380 volt geçmiş olsun

2 kat 4 daireli binanın bir dairesine yangın koruma şalteri bağlamak istedim.o dairenin fazına ait sigortayı kapatarak ;müşterek bağlanan yerden nötrünüde kestim ve yangın koruma şalterinin bağlantısını yaptım fakat tesisattaki bir hatadan dolayı yangın koruma şalteri çalışmadı.bende yangın koruma şalteri çalışmayınca eski bağlantısını uyguladım ve oradan ayrıldım.birbuçuk saat sonra buzdolabı,bulaşık makinası ve televizyon kartları yanmış arızanın,sistem difaz bağlantılı olduğu için o nötrü kesmemden olabilirmi?
kolay gelsin

difaz veya trifaz devrelerde nötr kesildiği zaman veya koptuğu zaman 220 volt otomatikman olur 380 volt geçmiş olsun

dupisk arkadaşım merhaba
yukarıda açıkladığım gibi sadece o daireye ait nötrü kestim yani diğer nötr kabloları ana hatta bağlıdır.hiçbir zaman ana şalteri kapatmadan nötr kablolarını ana hattan kopartmadım. diğer dairelerde nasıl arıza meydana gelir anayamadım bu konuda açıklama bekliyorum.

not:sorun yangın koruma şlterinin çalışmaması değil dairelerdeki cihazların yanmasıdır.
kolay gelsin

Son düzenleme:
dupisk arkadaşım merhaba
yukarıda açıkladığım gibi sadece o daireye ait nötrü kestim yani diğer nötr kabloları ana hatta bağlıdır.hiçbir zaman ana şalteri kapatmadan nötr kablolarını ana hattan kopartmadım. diğer dairelerde nasıl arıza meydana gelir anayamadım bu konuda açıklama bekliyorum.

not:sorun yangın koruma şlterinin çalışmaması değil dairelerdeki cihazların yanmasıdır.
kolay gelsin
arkadaşlar merhaba
bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını bekiyorum.
kolşay gelsin

rolenin faz giris sirasi soldan baslayip baslamadigina tekrar kontrol edin daha once notr girisinin en solda olani ile karsilastim ama isin yarisina gelmisken.....el aliskanligi ile once fazlari giriyordum ama sansim varmis...

kolay gelsin
rakadaşlar merhaba
mesajımı daha dikkatli okunursa iyi olacaktır.sorun yangın koruma şlterinin çalışmaması değil dairelerdeki cihazların yanmasıdır.

kolay gelsin

Şebekeden gelen nötr hattı irtibatı,bir şekilde kesilmiş.Başka bir izahı olamaz.

Şebekeden gelen nötr hattı irtibatı,bir şekilde kesilmiş.Başka bir izahı olamaz.
fahri yetiş arkadaşım merhaba
ana şalteri kapatıp daiarelerin nötrlerini kesip, tekrar irtibatlandırdım. sadece boşta, işlem yaptığım dairenin nötrü vardı.bu bu nötr kablosu diğer daireleri etkilermi?çünkü sistemde, elektrik sayacı vardır.yani her dairenin nötr kablosu ayrı olması gerekmezmi? birde sistem de yangın koruma şalteri nasıl bir çözüm önerirsiniz?

kolay gelsin

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz olayın meydana gelebilmesi için,şebekeden gelen nötr hattının kesilmiş olması gerekir.Farkına varmadan,bu hatayı yaptığınızı tahmin ediyorum.Yangın şalteriniz,kaçak akımı ve açma zamanı ayarlı tip olmasında ( kaliteli marka ) yarar var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri