Hangi Güçte Trafo Seçmeliyim?

identify

Üye
Arkadaşlar bir inşaat firmasında saha mühendisi olarak çalışmaktayım. Yapmakta olduğmuz binalardan 1 tanesinin kurulu gücü 335 KW talep gücü ise 124 KW toplam 14 adet bina var. İlerde kuracağımız trafonun gücünü kaç seçmeliyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım bulunduğun yerel elektrik idaresine git ve trafo seçiminde nelere dikkat ediyorlar ve hesaplamalarıyla ilgili detaylı bir bilgi al sondan sonra trafonu seçersin. Bu işler kafadan atmakla olmaz. Sadece senin talep güçlerini dikkate alsak
14x124=1736 kW ederki buda 2170 kVA eder. buda çok yüksektir. Hesaplamalar sonucunda tahmini olarak senin gücün 1250-1600 kVA arasında bir güç çıkabilir. Genede en iyi hesaplamayı yerel elektrik idaresinden öğrenebilirsin.

pardon sorunuzu yanlış anladım ben toplam gücünüzün 335 kw zannetim ondan 400 kva yazdım daha sonra okuyunca kurulu gücünüzün çok büyük olduğunu farkettim o zaman hesabımızı şöyle yaparız

335 kw ortlama cosifisi 0.8 alınırsa 14 bina ortalama 5852 KVA görünür güç çıkar

talep gücün ise 2170 kva olur

burada görünür gücünüz çok büyük olduğu için mevcut o.g hattı yeterli gelmeyebilir bunu bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketiyle görüşüp karar vermeniz lazım

Arkadaşım bulunduğun yerel elektrik idaresine git ve trafo seçiminde nelere dikkat ediyorlar ve hesaplamalarıyla ilgili detaylı bir bilgi al sondan sonra trafonu seçersin. Bu işler kafadan atmakla olmaz. Sadece senin talep güçlerini dikkate alsak
14x124=1736 kW ederki buda 2170 kVA eder. buda çok yüksektir. Hesaplamalar sonucunda tahmini olarak senin gücün 1250-1600 kVA arasında bir güç çıkabilir. Genede en iyi hesaplamayı yerel elektrik idaresinden öğrenebilirsin.

sn. hidayet73 uslubunuz hiç hoş değil kafadan attığımı nerden çıkardınız sadece bir yanlış anlaşılma dolayısıyla o şekilde cevap verdim forumda yenisiniz galiba uslubunuza dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Bana kaç daire ,kaç hidrofor ve kaç asansör olduğunu söyle bulayım.Bir de daire başı kurulu güç nedir?

Her binada zemin + 4 toplam da 5 kat her katta 4 daireden bir binada toplamda 20 daire var.
14 Bloktan oluştuğu için toplamda 280 daire mevcut.
Daire başına kurulu güç ise 15090 w
Her Blokta 1 asansörden toplam 14 asansör; 1 asansör panosunun kurulu gücü 7800 W
Her Blokta 1 hidrofordan toplam 14 hidrofor; 1 hidrofor panosunun kurulu gücü 3000 W
Tek bloktaki Ortak Mahallerin kurulu gücü ise 10800 W

Her binada zemin + 4 toplam da 5 kat her katta 4 daireden bir binada toplamda 20 daire var.
14 Bloktan oluştuğu için toplamda 280 daire mevcut.
Daire başına kurulu güç ise 15090 w
Her Blokta 1 asansörden toplam 14 asansör; 1 asansör panosunun kurulu gücü 7800 W
Her Blokta 1 hidrofordan toplam 14 hidrofor; 1 hidrofor panosunun kurulu gücü 3000 W
Tek bloktaki Ortak Mahallerin kurulu gücü ise 10800 W

1000kVA çok çok rahat işini görür.Bu arada bunu kafamdan değil yönetmeliğe göre yaptım.

Nasıl hesaplama yapıldığını anlatabilir misin?
Bana balık verme balık tutmayı öğret :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri