Binalarda(Projelerde) Bağlantı gücü hesabı değişti mi?

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Arasıra (ayda bir -iki tane) proje çiziyorum...
Elime Mart ayında çizilmiş bir proje geçti .
Bağlantı gücünü (Hesaplarda eş zamanlı güç olarak almış-akım -gerilim düşümünde bu güzü almış) şöyle hesaplamış;
Bağ. gücü= (Daire sayısıxKuvvet gücü) +( Bina metrekaresi x 12)
Kuvvet gücünü 5000 almış

Böyle bir hesap yeni şartnamelerde falan mı çıktı... Yoksa nedir ki?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Böyle bir şartname yok.Tesisin kullanım amacına göre aynı anda kullanılması muhtemel sistemler ve cihazların belirlenerek güçlerinin toplanması yöntemi ile bulunur.Ancak piyasada sık sık bazı sabit diverste değerleriyle karşılaşabiliyoruz.Mesela konutların belediye projelerinde genelde daire başına diverste 0,4-0,5 olarak alınır ,alışveriş merkezlerinde m2 başına 70-100 w arası alınır vs.Bunların hepsi zahiridir.Detaylı bir güç analizi yaparak tesbit etmek en doğrusu olsada zaman kaybı olarak değerlendirilmektedir.Kablo kesit ve sigorta gibi devre elemanlarının seçimi içinse genelde kurulu güç baz alınarak hesaplar yapılır.Ama talep gücüne göre hesap yapılarak onaya gitmiş projelerinde onaylandığını biliyorum.Bence aynı anda tüm sistemin devreye girmesi çok düşük bir ihtimaldir.Bu sebeple kurulu ve talep gücün arasında bir güce göre hesap yapılarak koruma cihazları seçilmeli ,maksimum güce göre de kablo ve enerji taşıma sistemleri seçilmelidir.Çünkü kablo kesidinin büyük olmasını bir zararı yoktur.Ancak koruma ekipmanlarının aşırı yüksek seçilmesi görevini doğru yapabilmesi açısından yanlıştır.

Aşağıdaki linkten Elektrik iç tesisat proje hazırlama yönetmeliğine ulaşabilirsin.Göz gezdirmende fayda var.(Çok basit bir anlatım ,çok fazla detay yok!)

Ekli dosyalar

• ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ%0APROJE HAZIRLAMA YÖNETMELİĞİ.rar
    34.2 KB · Görüntüleme: 22
Tamam ...
Yönetmeliktede konut amaçlı binalar için böyle bir hesaplama şekli yok zaten ...

tesisat projesinde ki bağlantı gücü nerde yazar 2.grup fen adamı neye göre imza atar
bağlantı gücü 30 kw imiş bunu projenen neresinde yazıyo öğrenmek istiyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri