Kontrol Kalemi

Zorlu Grubu İsrail’den Lisans Aldı

Zorlu Grubu İsrail’den Lisans Aldı

  israil’in Ashkelon kentinde zorlu enerji grubunun %25 ortaklıkla kurduğu Doğalgaz kombine çevrim santlali enerji ve su altyapıları bakanlığı’ndan üretim ve tedarik lisansını aldı.
  Dorad doğalgaz kombine çevrim santalinde 12 adet 50 MWlık General Electric firmasının LM6000-PC Spirit doğal gaz türbini ve 2 adet 120 MW’lık Sukoda buhar türbini kullanılarak toplamda 840 MW’lık kurulu gücüyle İsrail’de inşa edilen ilk bağımsız enerji santrali olma özelliğini taşıyacak.

  Dorad doğalgaz kombine çevrim santrali Zorlu gurubunun İsrailli ortaklarıyla 1,2 milyor dolara mal olan santral İsrail’in enerji ihtiyacının yüzde 6 sını tek başına karşılayacak.

  General Electric ge_lm6000

  Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Dorad Doğal Gaz Çevrim Santralimiz, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin en önemli sonuçlarından bir tanesi. Bu santral aynı zamanda, İsrail’deki özel sektör yatırımı ile kurulan en büyük santral olma özelliği taşıyor. Santralimiz ile 13 bin MW enerji kapasitesine sahip İsrail’in enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 6’sını şu anda tek başımıza karşılayabilecek durumdayız. Bu önemli başarının ardında, Zorlu Enerji Grubu’nun imzasının olması bizim için oldukça gurur verici Santralimizin üretim ve tedarik lisansına sahip olması, İsrail’deki elektrik sektörünün rekabet ortamının gelişimi açısından çok önemli bir adım niteliği taşıyor. Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, aynı zamanda elektrik maliyetlerinin düşürülmesi ve çevreci yapısı itibariyle İsrail Enerji ve Su Altyapıları Bakanlığı’nın da destek verdiği bir tesis.

  İsrail’de ortak olduğumuz iki santralin inşaat çalışmaları da sürüyor. Toplam kurulu güçleri 175 MW olan Ashdod ve Ramat Negev Doğal Gaz Çevrim Santralleri’ni 2014 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. İsrail’deki bu yatırımlarımız da tamamlandığında, 25 yıl boyunca İsrail, enerjisinin yüzde 7’sini bizden alacak.” dedi.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ