Kontrol Kalemi

TürkMekatronik Yerli Elektrikli Araç Projesi

TürkMekatronik Yerli Elektrikli Araç Projesi

  Efficiency Challange Nedir?

  Efficiency Challenge Electric Vehicle her yıl üniversite öğrencilerine yönelik olarak TÜBİTAK tarafından 2005 yılından itibaren gerçekleştirilmektedir.  Farklı kategorilerde düzenlenen yarış organizasyonları ile, alternatif enerji ile çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülke genelinde farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır. Elektrikli araçlar ile ilgili dünya genelindeki çalışmalar ve uygulamalar incelendiğinde batarya beslemeli taşıtların öne çıktığı ve yakın gelecekte de batarya beslemeli taşıtların gündelik yaşantımızda yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle 2014 yılı itibariyle batarya beslemeli elektrikli araçlar (Elektromobil) yarış kapsamına alınmıştır. 12. yılında ilk kez uluslararası takımların katılımıyla düzenlenecek yarışlar, üniversite öğrencilerinin çevresel duyarlılıklarını da ön plana çıkararak, yeni teknolojik uygulamalar geliştirmesini sağlayacak ortamlar oluşturmayı hedeflemektedir.

  Türk Mekatronik Takımı Kimdir ?

  Türk Mekatronik Takımı Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin, öğrenciler arasında bilimsel etkinliklerin yaygınlaşması amacı ile 2002 yılında kurduğu bir öğrenci birliğidir.Vizyonu,Enerji üretim ve kullanımının en önemli konulardan olduğu günümüz dünyasında, güneş arabası ve elektromobil konusunda enerjiyi en verimli şekilde kullanmak, gelişen teknolojiyi sürekli olarak aracımıza uygulamak; buna bağlı olarak yarışlardaki derecemizi her sene yükseltmektir.Misyonu ise Alternatif enerjili araçlar ve elektromobil teknolojisini geliştirerek, çağın teknolojisini yakalamak, yaygınlaştırmak, fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmaktır.

  Elektromobil Nedir?

  Elektrikli otomobillerin , otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarruf yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30′luk bir azalma beklenmektedir.

  Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak mekanik enerjiye çevrilip sürülen otomobillerdir. TÜBİTAK yarışlarına katılacak Elektromobil araçları 3 kW/h batarya enerjisiyle çalışan iki kişilik otomobildir.

  Elektromobil, şarj edilmiş olan bataryalarından aldığı elektrik enerjisiyle motor başta olmak üzere tüm sistemlerini çalıştıran, herhangi bir fosil yakıt veya ek enerjiye gerek duymayan araçtır. Yapılan araştırmalara göre elektromobiller km. başına 0,7 – 1,5 kuruş harcamaktadır. Bu yönleriyle fosil yakıtlı araçlardan en az 10 kat daha az maliyetlidir.

  Yenilenen Araç Konsepti

  TM-Mobilge Kocaeli Üniversitesi mühendislerinin birlikte çalıştığı Kocaeli Belediyesi destekli ismini Bilge Şehir Kocaeli’den alan TürkMekatronik takımının 3. elektromobil spor aracıdır. Bu araçla amacımız Tübitak Efficiency Challange Electric Vehicle yarışlarında birinci olmak kadar günlük kullanıma ve piyasaya uygun bir iş çıkarmaktır.TM-Mobilge adlı aracımızda birçok üniversitenin elektromobilinden farklı olarak yerli özel üretim bir hub motor akademisyen desteği ile bizim tarafımızdan üretilecektir. Yeni aracımızın diğer dikkat çeken özelliği ise karbondan şasi, yer yer cam elyaf yer yer karbondan kabuk, alüminyum metal aksam sayesinde ağırlığın 180 kg olmasıdır. Bu ağırlığın getirdiği özellik ise sürtünme katsayısının 0.26 olması ve bu sayede minimum enerji harcamasıdır. 3500mm-1700mm olan aracımızdaki diğer yerlilikler ise Batarya Yönetim Sistemi, Telemetri,Yerleşik Şarj Birimi ve CAN-Bus. Ustalık eserimiz olacak olan TM-Mobilge Ağustos ayında yollarda olacak.

  [images cols=”five”]
  [image link=”#” image=”5731″]
  [image link=”#” image=”5732″]
  [image link=”#” image=”5733″]
  [image link=”#” image=”5734″]
  [image link=”#” image=”5735″]
  [/images]

   

  FACEBOOK :    turkmekatronik41.
  İNSTAGRAM : turkmekatronik
  SİTE :                 turkmekatronik.net

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ