Kontrol Kalemi

Türk Kablo Sektörü ve Yatırımları

Türk Kablo Sektörü ve Yatırımları

  Türk kablo sektörü her geçen gelişmeyi sürdürüyor. Son yıllarda sektöre yapılan yatırımların, Ar-Ge teşviklerinin ve sektördeki kalite bilincinin artmasının, bu gelişimi desteklediği bir gerçek. Ayrıca ülkemizde yaşanan makroekonomik gelişmeleri takiben, yurtiçi projelerde yerli ürün kullanımının desteklenmesi de aynı şekilde Türk kablo sektörüne olumlu yönde katkı sağladı. Bugün dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olan Prysmian Kablo yerli üretim kablolarıyla, Prysmian Group içerisindeki 25 Ar-Ge merkezinden birine sahip olmasıyla, 35 kişiden oluşan Ar-Ge ekibiyle, imza attığı birbirinden değerli ve prestijli projeleriyle, aldığı ödüller ve sertifikalar ile sektörün öncüsü konumunda.

  Kaynak: https://tr.prysmiangroup.com/


  Prysmian Kablo Faaliyet Alanları

  Prysmian Kablo, 1964 yılında kurulduğu ilk günden bu yana, faaliyetlerine Mudanya’da (Bursa) devam ediyor. Firmanın Mudanya’da bulunan ve toplam 180.000 m²’lik açık alan (79.000 m² kapalı alan) üzerinde konumlanan fabrikası, Prysmian Group’un dünya çapında 50 ülkede yer alan 120 fabrikasından biri. 2017 yılı sonu itibariyle, 470 çalışanı olan Prysmian Kablo’nun ürün yelpazesi kapsamında, 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor. Yıl içerisinde 22.000 farklı kablo üretebilen, ihtiyaçlara ve taleplere göre özel üretim yapabilen, yüksek performanslı, kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile dikkat çeken Prysmian Kablo, Prysmian Group içinde önemli bir ihracat merkezi konumunda. 2017 yılında toplam 1.176.349.873 TL olan cirosunun yüzde 27’sini ihraç eden Prysmian Kablo, “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu ile çalışmalarını sürdürüyor.

   

  Türkiye’nin İlk Fiber Optik Kablo Üreticisi

   

  Ülke çapında “ilk”lere imza atan bir firma olan Prysmian Kablo’nun, Türkiye’deki ilk fiber optik kablo üretimi, ilk 154kV enerji kabloları üretimi, ilk halojensiz (LSOH-Afumex) kablo üretimi, ilk 380kV denizaltı kablo projesinin A’dan Z’ye gerçekleştirilmesi (Çanakkale) ve sektöründe ilk ISO9001 sertifikasının alınması, en geniş bilgilendirme ve bilinçlendirme girişimi “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” projesinin hayata geçirilmesi gibi birçok farklı “ilk” ile Türk kablo sektöründe öne çıkıyor. Ayrıca Prysmian Group’un yurtdışından gelen ve geleceğin “yöneticileri” olarak kabul edilen mühendislerinin eğitildiği Üretim Akademisi de firmayı farklılaştıran unsurlardan biri.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ