Kontrol Kalemi

Şanlıurfan’ın Yeni Güneş Tarlası

Şanlıurfan’ın Yeni Güneş Tarlası

  Türkiye’de gelişmekte olan yenilenebilir enerji kaynaklarının arasına Şanlıurfanın Göbekli köyünde 250kWp gücündeki  güneş santalide katıldı.
  Şanlıurfa’nın Göbekli Köyü’nde 250kWp’lik güce sahip ‘bölgenin ilk güneş enerjisi santrali’nin kurulumu tamamlandı ve TEDAŞ tarafından geçici kabul işlemleri yapıldı.
  ODAŞ Enerji A.Ş.nin Şanlıurfa doğal gaz santralinin hemen arkasında bulunan alanda yer alan 250 kWp gücündeki  bölgenin ilk güneş enerjisi santralinin devreye alım işlemleri tamamlandı ve sistemin geçici kabulu TEDAŞ tarafından yapıldı.

  [lightbox thumb=”https://www.kontrolkalemi.com/wp-content/uploads/2014/07/sanlı-urfa-güneş.jpg”]

  Devreye alım işlemleri;dünya çapında 165MW’a varan referans  sahibi GROUPO ASUNIM’in bünyesinde, 2012 yılında Ankara’da kurulan ASUNİM TÜRKİYE tarafından gerçekleştirildi.
  ODAŞ Enerji gibi İstanbul borsasında işlem gören ve yaptığı atılımlarla enerji sektöründe örnek teşkil eden bir kuruluşun, bu projede Asunim’i seçmesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz sözlerine şöyle devam etti:
  ‘Türkiye’nin en büyük çatı üzerine kurulu güneş enerjisi santralini Adana’da devreye aldıktan sonra, Şanlıurfa’nın da ilk güneş enerjisi santralini devreye almanın mutluluğunu yaşamaktayız. Şanlıurfa gibi güneşlenme potansiyeli son derece yüksek olan bir ilimizde; bu tip projelerin hayata geçirilmesi, sektörümüzün geleceği ve yatırımcıların bilinçlendirilmesi açısından çok önemlidir. Özellikle doğu illerimizde son yıllarda yaşanan kalkınmaya paralel olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesinin hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. Devreye alımı tamamlanan bu projenin, Urfa bölgesi güneş enerjisi potansiyelini ortaya çıkarmada önemli bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz.’
  Umut Gürbüz ‘Son derece zorlu hava koşullarına rağmen kurulumu hiç aksatılmadan tamamlanan sistemde, son teknoloji ürünü 1000 adet CSUN marka güneş paneli ve 15 adet SMA marka inverter kullanılmıştır.

  Sistem, yılda yaklaşık olarak 357 bin kg’lık karbondioksit gazı salınımını önleyecek ve iletişim ekipmanları ile anlık olarak uzaktan izlenebilecektir. Sistemin kullanım ömrü olan 30 senenin sonunda, yaklaşık olarak 1.05 milyon euroluk elektrik tasarrufu sağlanacak ve ülkemiz ekonomisine oldukça büyük katkı sağlanacaktır.’diyerek sözlerine son verdi.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ