Kontrol Kalemi

Samsun’a dev santral

Samsun’a dev santral

  Cengiz Enerji, Samsun’da 400 milyon dolarlık yatırımla dünyanın en verimli doğalgaz çevrim santralını kurdu. 610 MW’lık kapasitesi olan doğalgaz çevrim santralı, tek başına Samsun’un kullandığı elektriğin iki katını üretecek.

  CENGİZ Holding’in iştiraki Cengiz Enerji’nin 400 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Samsun’un Terme ilçesindeki doğalgaz çevrim santralı yüzde 61’lik oranla dünyanın en verimli santralı unvanını aldı. Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa, çevre dostu olarak tasarlanan santralın inşasında 600 kişinin çalıştığını, 32 aylık inşa süresinin 23’e çekildiğini söyledi. “Santralı 9 ay erken bitirdik” diyen Mafa, “Benzerlerine göre inşaat süresinde de rekor kırdık. Bu santralın benzeri Almanya’daki Irsching Doğalgaz Çevrim Santrali. Orası coğrafi konumundan dolayı yüzde 60.75’lik verimliliğe sahip. Samsun, bu santralı geçti ve en verimlisi oldu” şeklinde konuştu.

  TÜRKİYE’NİN YÜZDE 1.5’İ

  samsun doğalgaz santrali

  Samsun Doğalgaz Çevrim Santralı’nın saatte 610 megavat elektrik üreteceğini de sözlerine ekleyen Mafa, “Bu üretim miktarı, nüfusu 1 milyonu aşan Samsun’un ihtiyacının iki katı anlamına geliyor. Samsun’un saatte ortalama 300 megavat elektrik tükettiği hesaplandığında santralın iki Samsun’a yetecek elektrik üretecek kapasitesi bulunuyor. Türkiye’nin ise saatte 39 bin megavat elektrik enerjisi tüketimi yaptığı göz önüne alındığında ise, Samsun santralı tek başına Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 1.5’ini karşılayacak” dedi.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ