Kontrol Kalemi

Raspberry Pi 2 Model B 1GB Piyasaya Çıktı!

Raspberry Pi 2 Model B 1GB Piyasaya Çıktı!

  raspberry-pi-2-model-b-ozellikler-2Bugün bir anda yapılan açıklama ile Raspberry Pi 2 resmen duyuruldu. B+ modelin halefi olarak piyasaya sürülecek olan yeni bilgisayar, aynı şekilde 1 Ethernet, 4 adet de USB 2.0 girişine sahip olacak ancak çok daha gelişmiş dört çekirdekli 900 MHz Cortex-A7 işlemci ile çalışacak. En iyi kısmı da Microsoft,’un Pi 2’ye özel sürümünü ücretsiz yapacak olması. Elbette bunların hepsi, daha önce de olduğu gibi 35 dolara gelecek.

  Eski ARMv6 tek çekirdekli yerine gelen dört çekirdekli Cortex-A7(ARMv7), Raspberry Pi’ı 6 kat daha da hızlandırmış. Sun’ın ifadesine göre, iş yüküne bağlı olarak dört çekirdekten yalnızca biri bile orijinal Pi işlemcisinden 4 kat daha hızlı çalışıyor. Yeni setin video kodlama süreçlerinde 20 kat daha fazla performans sergileyebileceği belirtiliyor.

   

  Ek olarak mini setin RAM miktarı da ikiye katlanarak 1GB’a çıkarıldı. Henüz Model A 2 isminde bir set bulunmasa da, asla çıkmayacak diye bir durum da yok. Yonga setindeki GPU ise eskisiyle aynı ve oldukça hızlı. Herkese açık belgelemeye sahip olan tek 3D GPU bu olduğu için, açık bir sistem kurmak isteyen Raspberry için başka seçenek de kalmıyor.

  raspberry-pi-2-model-b-ozellikler

  Yazılım açısından da, Raspberry Pi 2 aynı Debian bazlı ARMv6 Raspbian ile satışa çıkacak. Şu an için hangisinin daha hızlı olduğu veya hibrid bir şekilde nasıl çalıştıklarını görmek için Debian’ın ARMv7 sürümü üzerinde yapılan testler de devam ediyor. Ubuntu’nun ARMv7 sürümü şu an indirilebiliyor.

  Raspberry Pi 2’nin en güzel kısmı ise, ücretsiz Windows 10 uyumlu sürüme kavuşacak olması. 2013 yılında Pi, Mathematica paketinin ücretsiz sürümünü almıştı ancak Windows 10’a kavuşması apayrı bir durum. Fazladan güç ve tanıdık işletim sistemiyle birlikte, Raspberry Pi 2, yalnızca teknoloji meraklılarına değil, normal kullanıcılara da inanılmaz ucuz bir alternatif olabilir.

  Şu an Raspberry Pi 2 35 dolardan satışa çıkarken, endüstriyel müşteriler için B+ modelin satışı da devam edecek. Pi A4 model ise 20 dolardan satılacak.

   

  Kaynak: PC World

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ