Kontrol Kalemi

Lab-Trade Türkiye’ye geliyor

Lab-Trade Türkiye’ye geliyor

  İnşaat sektöründeki inovasyona önem veren yenilikçi firmalar için müthiş bir haber.

  İnşaat sektöründe dolandırıcılara yer yok. Pazara sürülen her ürün kalite kontrol testlerine tabii tutulmalıdır. Bu testler özel ölçü kontrol cihazları ile yapılabilmektedir. Türkiye pazarına yıllardır bu alanda tecrübe sahibi olan bir firma gelmektedir. Yerel girişimciler ve inşaat malzemelerini inceleyen laboratuvarlar, yeni partnerleri sayesinde yenilikçi bir uygulamayı hayata geçirme imkanına sahip olacaktır.

  Neden ölçü kontrol testleri yapılmaktadır?

  Kalite kontrol testleri günümüz inşaatçılık sektöründe standart bir uygulamadır. Bu testlerin yapılmasının temel nedeni kullanıcılar için güvenlik garantisi sağlayacak olmasıdır.  Her inşaat malzemesi üreticisi veya yatırımcısı ürünlerinin gerekli normlara uyup uymadığı ve gelecekteki kullanıcıların sağlığını ve hayatını tehdit etmediği noktasında emin olmalıdır.

  28 Aralık 1879 tarihinde İskoçya’da Edynburg’dan Dundee’ye hareket eden trendeki yolcular, insan sağlığı ve hayatını koruma amaçlı yasal düzenlemelerin bulunmadığı bir zamanda yaşamak talihsizliğine uğramışlar ve sonucunda çok kötü bir akibete uğramışlardır. Bu tren için bilet alanların hiçbiri gideceği yere varamamıştır. Güzergah üzerinde bulunan ve Tay nehrinin iki tarafını birleştiren köprüde seyahatleri sona ermiştir. Tren köprünün üzerine geldiğinde köprü yıkılmıştır. Tren çalışanları ve bütün yolcular suya karışmış ve tek bir kişi dahi kurtulamamıştır. Bu tren kazasında 75 kişi ölmüştür.

  Her ne kadar bu trajedinin yaşandığı gün Tay nehri üzerinde fırtına kopmuş olsa da, kazanın sebebi kötü hava koşulları değildi. Bu tamamen insan hatasıydı. Bu felaketi araştıran komisyon, köprü inşaatından sorumlu mühendisin köprünün 60 tona kadar bir ağırlığı taşıyacağını ifade etmesine rağmen, köprü ayakları ve kolonları 20 ton ağırlık altında yıkıldığını tespit etmiştir. Ayrıca üretimde kullanılan demir düşük kaliteliydi. Hepsi birden bu felakete yol açmasına rağmen, köprü inşaatında kullanılan malzemelerin ve inşaatın gerekli inceleme ve testleri yapılmış olsaydı, bu felaketin önüne geçilebilirdi.

   

  Araştırma olmadan inovasyon olmaz

  Ölçü kontrol testleri yenilik arayanlar için her zaman her yerde gereklidir. Rakip firmalar arasında farkınızın olması için müşterilere standart dışı çözümler önermeniz gerekir. Bu durumu rakiplerin kataloglarında göremezsiniz. İnşaat sektöründe en sık aranılan ürünlerde:

  1. a) inşaat işlerinin hızlı şekilde bitirilmesi,
  2. b) veya özel teknik çözümler gerektiren sıra dışı projelerin gerçekleştirilmesinde gereklidir.

  Yenilikçi fikirler kendiliğinden ortaya çıkmamaktadır. Bunun için saatlerce araştırma ve analizler yapılmaktadır. İşte bu yüzden dünyada inşaat alanında lider pozisyonundaki  firmaların bir çoğunun kendi laboratuvarı bulunmakta vede kimya ile inşaat alanından uzmanlarla yeni ürünler üzerindeki AR-GE çalışmalarını yürütmektedirler.

   

  AR-GE laboratuvarlarında neler vardır?

  Ar-Ge laboratuvarlarında bulunan cihazların görevi, ayrı ayrı inşaat malzemelerini değerlendirebilmek amacıyla laboratuvar ortamında zor şartlar oluşturmaktır. Bahsi geçen köprüde kullanılan malzemeler için yoğun nem, çok sert rüzgar ve yüksek ağırlık uygulanabilirdi. Bunun dışında diğer potansiyel tehlikeli etkenleride araştırmak mümkün olabilmektedir. Örnek olarak Lab-Trade’in sunduğu cihazlara bakalım.

   

  Lab-Trade tarafından tedarik edilecek ölçü cihazları sayesinde yapılabilen araştırma ve testleri beş ana kategoride sınıflandırabiliriz:

  • Dayanıklılık/direnç testleri. Bu kategorideki amiral gemimiz  direnç testleri cihazıdır.  Bu cihaz 2004 yılından bu yana üretilmekte olup bu zamana kadar hem yapısal hem işlevsel olarak değişikliklere uğramış ve uzun bir yol kat etmiştir. Bugün inşaat sektöründe direnç test cihazı olarak global ve tam fonksiyonel bir cihazdan bahsedebiliriz.
  • İklim testleri. Değişik iklim koşullarında ve de kaldırım taşlarının tuzlanması gibi olumsuz etkenlerin sonuçlarını görmeyi sağlayan tam donanımlı bir testtir. Gerekli test ölçümleri; hem küçük iklim hücrelerinde bitümlü çatı kiremitlerini hem de bütün duvar ve ısıtma sistemlerinin incelendiği büyük cihazlarda yapılmaktadır.
  • Yangın testleri. Binalarda uyulması gereken ana şartlardan birisi yangına karşı alınacak güvenlik önlemleridir. Lab Trade cihazı standart farklı yöntemler yardımıyla yangına karşı reaksiyonları kontrol etmektedir.
  • Isı kaçağı. Bu anlamda birçok inşaat malzemesi incelenmektedir (örn. strafor, köpükler, sandviç paneller, pencere, boru yalıtımı gibi). Lab Trade cihazları farklı büyüklük ve biçimlerde ürünlerin ölçümlerine uygulanabilmektedir. (boru iletkenliği ve düz numunelerin iletkenlik testi)
  • Geometri testleri. Bu testlerde inşaat malzemelerinin ebatlarının standart olup olmadığının tespiti için kalınlık, düzlük ve geometrik şekli incelenir.

  Özel siparişle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak özel projelendirilmiş cihazlarda yapılabilmektedir. Buna örnek olarak, Polonya’daki inşaat sektöründe kullanılan kimyevi maddelerin üreticisi olan, müşterilerinin güvenini kazanmış ve ürünleri defalarca ödül almış Atlas firmasının beton laboratuvarını söyleyebiliriz. Bu zamana kadar yapılan en büyük direnç test cihazı sandviç panel testleri yapılan (8 ton ağırlığında, 9 metre uzunluğa kadar numunenin test edildiği); Polonyalı sandviç panel üreticisi Gor-Stal firması laboratuvarında bulunmaktadır.

  Lab-Trade test cihazlarına ayrıca Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Belarus, Litvanya ve Letonya’daki araştırma merkezleri ve laboratuvarlarda rastlamak mümkündür.    Bu yıl şirketimizin faaliyet gösterdiği ülkelerin sayısını artırmak üzere çalışmaktayız. Bu ülkelerden birisi ise Türkiye’dir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ