Kontrol Kalemi

Güvenlik Kamera Sistemleri Nedir?

Güvenlik Kamera Sistemleri Nedir?

  Güvenlik Kamera Sistemleri

  Yaşam alanlarında, iş yerlerinde, sokaklarda, bahçe ve fabrika vb. birçok yerde istenmeyen olayların görüntülenmesi ve bu durumlar için caydırıcı bir güç olarak kullanılan sistemlerdir güvenlik kameraları.

  Güvenlik Kamera Sistemleri Nedir?

  Belirli bir alanda gerçekleştirilen aktivitelerin birçok nedenden kaynaklı olarak gözetim altında tutulmasını sağlayan sistemlerdir. Örnek vermek gerekir ise; ebeveynlerin evde bakıcısı ile olan çocuklarını izlemeleri veya fabrikalarda iş verenlerin işçileri izlemesi ile meydana gelebilecek istenmeyen durumların gözetim altında tutulması mümkün kılmaktadır.

  Güvenlik Kamerası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Güvenlik kamerası seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus neyi izlemek istediğinizdir. Bunun ile birlikte nasıl bir ortamda izleme yapmak istediğinizde önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra kamera sayısının belirlenmesi için saha keşfi yine önemli konudur. Saha içerisinde yer alan engebeli alanlar kamera görüşünü engelleyen durumlar kamera sayısında artışa sebep olmaktadır.

  Kablolu veya kablosuz olmak üzere özelliklere sahip kameralarda da yine aynı şekilde yapılacak işçiliğe göre tercihe bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.
  Dış ortamda izleme yapabilmek ve cihazın daha kaliteli görüş almasını sağlamak amacı ile IP kameralar tercih edilmelidir. Burada dış ortam şartlarından (yağmur, kar vb.) etkilenmemesi bu kameraların dış ortamda kullanımını öne çıkarmaktadır. Ayrıca dış ortamda izleme için gece görüşü de önemli özelliklerinden bir tanesidir. Kullanılacak olan alana bağlı olarak tercih edilen gece görüşü, geniş arazilerde yüksek özelliğe sahip olanlar tercih edilmelidir.

  İç mekan izlemelerinde ise daha çok yüksek çözünürlük ve netlik önem arz etmektedir. Bu sebep ile daha çok megapikseli yüksek insan odaklı kameralar tercih edilmelidir.

  Kayıt Cihazı Seçiminde dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kayıt cihazı seçiminde 2 farklı duruma dikkat edilmelidir. İlk olarak kamera sayısına bağlı olarak kanal sayısı uygun bir kamera seçilmesidir. Örnek vermek gerekir ise 8 kanallı bir kayıt cihazı 8 kamera desteklemektedir. İkinci durum ise kameranızın NVR cihaz ile ile mi yoksa DVR cihaz ile mi kayıt işlemini gerçekleştireceğinizdir. Burada kameranızda belirtilen özelliğe bağlı olarak seçim yapmanız gerekmektedir.

  Kablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

  Kamera kayıt cihazı için belirlenen genel standarlara göre 0,5 mm kalınlığında olan CCTV kablolar tercih edilmelidir. Bazı olağan dışı durumlarda genel itibari ile 0,22 mm kalınlığında olan CCTV kablo da tercih edilebilmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ