Kontrol Kalemi

Gaz türbinli santraller

Gaz türbinli santraller

  Gaz türbinli santrallerde, sıvı ve gaz yakıtlar kullanılır. Bunlardan en uygunu ; gaz yakıtlardır. Bu sebeple daha çok gaz yakıtlar kullanılır.

  Gaz türbinli santrallerin çalışma prensibi;

  Tübinde mekanik enerji elde etmek için şu işlemler gerçekleşir. Türbin ilk hareketine bir asenkron motor yardımı ile başlar. İlk hareketi veren bu motora start motoru denir. Statrt motoru gaz türbinini döndüreye başlar.

  Gaz tübini artan bir hızla dönmeye başlar. Türbin dönmesi, sistem kendi kendi kendi hızlandıra bilecek seviyeye ulaşıncaya kadar start motoru ile sağlar. Bu hıza ulaşıldığında start motoru devreden çıkartılır. Gaz türbibi bu hızın biraz altında dönerken yanma odasındaki nuzullar ateşlenerek doğal gazı yakar ve hava il karışarak yanan doğal gazın oluşturduğu basınç ve iteme kuvveti türbinin kanatçıklarına çarparak türbibi dönmesini sağlar. Start motoru devre dışı kaldığından bu işlem devam ettiği içiçn gaz türbini uygun hızda dönmeye devam eder. Gaz türbinin bu dönme hareketi miline akuple bağlı alternatör yardımıyla elektrik enerjisine dönüştürülür.

  İlgili Makale:Termik Santral

  İlgili Ana Makale:Elektrik Santral Çeşitleri

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ