Dönen Disk Ve Üzerindeki Mıknatıslar Elektrik Üretebilir Mi?

omerhayyam

Üye
Merhaba arkadaşlar,

üzerinde mıklatısların dizili olduğu dönen bir diskin sağına ve soluna (mıknatısların her iki kutbundan yararlanmak amacıyla) birbirlerine bağlı bobinler döşenerek diskin döndürülmesiyle elektrik elde edilebilirmi?

eğer bu mümkünse diskin dakikadaki dönme sayısı ne olmalı ve kullanılacak bobinlerin spir sayıları, tel kalınlıkları nasıl hesaplanır, bununla ilgili bir standart varmı. şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.omerhayyam;
Dinamoların ve d.c. motorların genel yapısı zaten bu şekildedir.Sabit bir manyetik alanın ( mıknatısın ) içerişinde hreketli bir mil ve milin dış etkeninde sarılı bobinlerden oluşur,dolayısı ile aklınızda canlandırdıgınız tam olarak nedir bilmiyorum ama bu şekilde enerji üretilir.
Saygılarımla;

omerhayyam ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

üzerinde mıklatısların dizili olduğu dönen bir diskin sağına ve soluna (mıknatısların her iki kutbundan yararlanmak amacıyla) birbirlerine bağlı bobinler döşenerek diskin döndürülmesiyle elektrik elde edilebilirmi?

eğer bu mümkünse diskin dakikadaki dönme sayısı ne olmalı ve kullanılacak bobinlerin spir sayıları, tel kalınlıkları nasıl hesaplanır, bununla ilgili bir standart varmı. şimdiden teşekkür ederim.

Diskin devir sayısı ve mıknatıs sayısıyla orantılı olarak frekansı ayarlarsınız. Bobinlerin sarıldığı nüve kesitinin verebileceği güce göre istediğiniz gerilime uygun sarım yapabilirsiniz. Sarım sayısı ve tel kesiti hesaplarıda vardır. Amacınızı bilseydim daha fazla yardımcı olabilirdim. Perendev türü çalışmalar yapacaksanız yeni bilgiler öğrenebilirsiniz ama hedefin o yönde gerçekleşmesinin hayal olduğunu düşünüyorum.
Düşündüğünüz sistem altenatörlerin temeli. Tesladan önce yaşasaydınız alternatörü siz bulmuş olurdunuz yaklaşık 130 yıl önce.
Selamlar.

sevgili ömer hayyam bu sistemi kuracaksan trofo hesap programından faydalanmanı tavsiye ederim.

Şimdi ben tam olarak anlamadım. Linkede bakınca iyice ikilemde kaldım siz mili dışarıdan bir enerji uygulayarak çevirmek şartıyla elektrik üretmek mi istiyorsunuz (ki bu zaten kullanılan bir uygulama) yoksa başka bir enerji vermeden mıknatısların birbirini itme-çekme gücüyle sağlanacak hareketten mi elektrik üretmek istiyorsunuz eğer bu ikincisiyse mümkün değil.

Arkadaşların anlattığı gibi bu şu anda kullanılan bir yöntem mesela invertör tip jeneratörlerde iç tarafta sabit çok kutuplu bir sargı(tahmini 20 kutup) dış tarafta ise dönen mıknatıslar var (tahmini 10 tane ) sargı trifaze olarak sarılmış tabi frekansıda yüksek invertör modüle girip 220V AC ye çevriliyor.

Tum arkadaşlara selamlar,
Benim merak ettigim mıknatısların cekme ve itme gucunden yararlanarak bir donon tekerlek yada disk yapılması mumkunmudur? yoksa tum yapılan calışmlar sahte ve gercek dışımıdır?

Uzun zaman dan beri free energy nasıl eldedilir diye internette araştırma yaptım sayısız mangnet motor yapıldığını gordum ayrıca lisans alanlar var birde bizden bir kişi yani turk magnet motor yapmış ve sorunsuz çalışmakta

bu konuda teknik bilgisi olan varsa ozellikle fizik konusunda deneyimli arkadaşlar bu konuda daha isabetli yorumlar yapacaklardır.

onlardan bilgi almak ve faydalanmak isterim

Yoksa yorum olarak bana aklınızdan gecen fikirleri yazmayın ispatlanmış fikir ve onerilerinize ihtiyacım var

ben bu konu çalışma yapmakyım bazı konularda ilerleme kaydettim fakat istediğim sonuca henuz varamadım calışmaya devam etmekteyim
mutlaka bu konularda tecrube ve bilgi sahibi arkadaşların fikirleride faydalı olacaltır.

magnet motor yada jenerator hakkında bir çok yapılmış ve lisans alınmış proje var (free energy magnet motor ) internette bulabilirsiniz

herkese kolay gelsin

Mıknatısların birbirini itmesi sonucu oluşan hareket enerjisi bir mile bağlanıp, bu mil sayesinde oluşan hereket alternatöre iletilip ordan elektrik enerjisi sağlanamaz mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri