s7 200 enkoder nasıl okunur resimli gösterim

muratcyber

Üye
1 resimde mainde plc açıldığında sm0.0 çağrılır
2 resimde ise wizardı kullanarak yapılmıştır yalnız sm0.1 olarak çağırmak gerekiyor
m10.1 okunan değeri sıfırlamak için kullandım
3 resimde hsc den aldığınız değeri yazılımınızda kullanmak için vd çevrimini gösterdim bu şekilde kullanırsanız hiç bir sorununuz olmaz rahatlıkla bağladınız enkoderin değerini okuyabilirsiniz başka bir sorunuz varsa yardımcı olurum

Ekli dosyalar

• s7200.rar
    199.2 KB · Görüntüleme: 883
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhaba muratcyber resimleri aldım teşekkür ederim fakat sorunum encoder seçimi önemli mi benim encoderim 5V besleme ile çalışıyor CPU222 plc bunu destekler mi plcye yeni başladığım için pek bi bilgi sahibi değilim. anladığım kadarıyla 222lerde HSC1 yok.. ben encoderdan bir yöne dönünce yukarı saydırmak istiyorum örneğin saydırdım 100 de diğer yöne dönünce bu 100den geri saydırmak istiyorum. örneğin bir asansör manntığı gibi 2. kattan 3. kata,3.kattan 1. kata gidicek ve burdan sayı üreticem. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.. iyi çalışmalar..

24 v enkoder destekliyor 24 v enkoder alabilirsin bu resimlerdeki hsc gösteriyor senin istediğin herşeyi yapar aynısını yap

arkadaşlar encoderle ilgilibi adet mesafe ayarı yapmak istiyorum bir ekran kulanarak bu ekrana ben yaklaştırma mesafesini yazacağım motor devre girdiğinde yaklaşmaya başlayacak encoder ölcüm yapacak yaklaşma mesafesini cm değerinden ölcerek benim set etiğim değere ulaştığında motru durduracak ben ekranda girdiğim set değeri ve motor calışırken ölcen değeri görmem lazım encoderın a ve b palsini tam olarak nereye bağlamam gerek ekrandaki set etiğim değeri ve okunan değeri hangi ilgili adreslere yazmam gerekirki bu değerleride ekranda görebileyim not-kullandığım ekran delta dop b

hsc0 mod 10 kullanıyorum reset olarak bir q0.5 cıkışını aktif edip ı0.2 bağlıyorum programımı istenilen şekilde calıştıra biliyorum ama bu esmnada 1 adet fazladan cıkış kullanıyorum bu cıkışı kullanmadan bu enkoder değerimi nasıl sıfırlaya bilirim yani resetleme bitti oluyormu programa q0.5 in yerine yaza biliceğim bir resetleme biti varmı bu konuda bana yardımcı olursanız sevineceğim ve ayrıca burdan bilgisini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
s7-200 sembollerin açıklaması varsa alabilirmiyiz

merhaba ar kadaşlar ben hcs değerini vd taşıyarum ve bölme işlemi yaparak atadığım diğer vd değerinden okuyorum ama bu okuduğum değer elektirikESİNTİSİNDE SİLİNİYOR
Kod:
NETWOR 1
LD         SM0.1
MOVD     VD520,VD522

NETWORK 2
LD           SM0.1
CALL        HSC_INIT:SBR1

NETWOR 3
LD           SM0.0
DTR         VD522,VD528
AENO
MOVR       VD528,VD530
R              9.65,VD530

NETWOR 4
LD            SM0.0
MOVD        HC0,VD520
ARKADAŞLAR SİZDEN COK RİCA EDİYORUM YAZILIMIM BU AMA OKUNAN DEĞERİ RETENTİVELERİ KULLANDIĞIM HALDE ELEKTİRİ KESİNTİSİN DE SİLİNİYOR Bİ CÖZÜMÜNÜ BİLEN VARSA PAYLAŞIRSA MİNATTAR KALIRIM

Neden 1024 235 ile neden bölme işlemi yapılmıştır onu anlamadım :(

ac0-ac1-ac3 leri kullanmak şartmı acaba başka türlü yapamazmıyız...

resimdeki olaylarıda çalıştıramadım :)

Merhaba encoder ile valf kontrol etmek istiyorum 360 derecelik bir tur içinde A valfini 90 daçalış 120 dur gibi komut vermek istiyorum S7200 de nasıl uygularım örnek bir uygulama gönderirseniz sevinirim

yukarıdaki de resimde bulunan programı yap ve sıfırlama için bir sensör koy. burdan saydır ve 90 puls da bobin çektir 12 de devreden çıkart. buradan yazar gönderirdim ama s7200 eski kaldı programıda yok s71200 olsaydı yapardık

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri