ZPD56 - TVS310 bulunamayan diyotlar

0M42

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba, elimde arızalı bir tane servo sürücü kart var arızasını tespit edip componentleri değiştirdim fakat ZPD56 ve TVS310 adında iki diyotu bulamıyorum.

Karaköyü alt üst ettim malesef bulamadım.Ne önerirsiniz bunların yerine muadil bir şey kullanılabilir mi? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

zpd56 56V zener diyor,
47V ve 9V zener bulabilirsin
ikisini seri bağla 56V yerine tak.
Veya benzer şekilde 56V yapacak iki üç zener seri bağlayıp kullanabilirsin.
Diğer transil diyodun datasheetinden değerlerine bakıp online malzeme sitelerinden muadillerini bulmak lazım.
Veya riske girip hiç kullanmayacaksın
sonuçta anlık yüksek gerilimler olursa absorbe etmek kullanılan bir koruma elemanı.

Bana değil, soru soran arkadaşımıza lazım. faydası olur herhalde,,

İndiriyorum çok teşekkür ederim.

56volt zener piyasada yok dediğim gibi karaköyde kimsede bulamadım.Zaten anladığım kadarıyla satanlarda çok bir şey bilmiyor.Muadil ne kullanabiliriz diye sorduğumda hiç biri bir şey diyemedi.

Bu arada yeni konu açıp kirlilik yapmayayım.Kullanmakta olduğum bir kart üzerinde 47kohm 5 watt bir direnç var ve üzerindeki ısı 65 dereceyi görebiliyor.Bu normalmidir? Watt lı dirençler zaten biraz ısınır fakat 60 derece olması şüphe uyandırıcı.Mesela parmağımla 1 sn kadar bile dokunamıyorum yakıyor ama sorun da yok böyle çalışıyor.Uzun vade de sorun çıkarırmı?

Tasarımı yapan düşünmüş yapmışsa bir şey olmaz. Tahminim 47ohm dur o direnç,
ısıyı yaymak için 2 tane 24ohm 5Watt seri bağlanabilir, 47ohm 10watt bulunabilirse takılabilir.
Birde montajı pcb ye temas etmeyecek şöyle yarım santim havada duracak şekilde yapılmış olması lazım.

Teşekkür ederim fakat ohm değil 47 kohm kullanıyorum devrede ;

b1b23d9f-cacc-4202-a1a8-f7b1bf948914_1.a0ce75fd0f8ba19cd32207e99fe7c14e.jpg

Aslında bir sorun yaşamıyorum ama dediğim gibi 60 derece kadar ısınıyor bu normalmi bunu merak ediyorum.

Montaj dediğiniz gibi yapıldı direnç pcb ye dokunmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,121
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri