Z Probe sıfırlama Sorunu

ankis

Katılımcı Üye
Alttaki resimde Nmotion arayuz kartım ve eski standart arayuz kartım gözüküyor, nmotion(usb ) zımbırtısı akz benzeri çinden aldığım bir kart gayet iyi çalışıyor ; lakin z eksenini sıfırlamak istediğimde script de aşağı yönde f5 feed ile in komutunu iplemiyor ve f450 ile ilerliyor f10 da yazsam f450 ye varıyor inmesi ...aynı script ile kucuk olan bilindik arayuz kartını denediğimde script teki komutları aynen uyguluyor ve sorun cıkmıyor... neyaptıysam nmotion arayuz kartındaki feed 5 ile inmesi olayını düzeltemedim...
Kullandığım script
20171130_132230.jpg

'VB Code Start
'-------------------
CurrentFeed = GetOemDRO(818)
DoSpinStop()
ZMove = 3.00 'Total lenght of Probe to move before Stop or no Contact Made.
ZOffset = 20.65 ' Plate Hight
ZSal = ZOffset + 2.00 '+ Free Hight, Will possition the Proble 2 MM over the Material.
StopZmove = 0
If GetOemLed (825)=0 Then
DoOEMButton (1010)
Code "G4 P2.5"
Code "G31 Z"& ZMove & "F5"
While IsMoving()
Sleep(200)
Wend
Probepos = GetVar(2002)
If Probepos = ZMove Then
responce = MsgBox ("**ERROR** " , 4 , "Probe **ERROR**" )
Code "G0 Z-10"
StopZmove = 1
Code "F" &CurrentFeed
End If
If StopZmove = 0 Then
Code "G0 Z" & Probepos
While IsMoving ()
Sleep (200)
Wend
Call SetDro (2, ZOffset)
Code "G4 P1"
Code "G0 Z" & ZSal
Code "(Z zeroed)"
Code "F" &CurrentFeed
End If
Else
Code "(Check Ground Probe)"
End If
Exit Sub
'-------------------
'VB Code Stop

script den anlayan arkadas yada akz kullanan arkadaslar ın çözüm fikri varmı bu sorun için?

bu olayı çözmem lazım çunkü kısa zaman sonra atc adaptörü için kesim yapmaya baslıyacağım ve adaptoru kesici ucları değiştirdiğinde f5 ile değil f450 ile inecek ve buda ayrı bir sorun olacak bana...

Kod doğru gibi. general configde bir ayar olmasın.

ordanda düzelmiyor .. motor tuning de z ekseni velocity 150 ama 3 kat fazla hız yapıyor..her bi yerine baktım ama olmadı ....

MDI den G1 f5 z10 veya benzeri komut girdiğinde durum ne.

G31'den önceki komutunda yani G4'te filan fake olarak feedrateini düşür. yani aynı koordinata gitsin. İlerlermesin ama feedrate düşük gelsin G31 komutuna. ben böyle çözmüştüm sanırım. Olmadı kodlara bakarım diğer tarafa gidip.

olmadı yine... bunları denemiştim öncesinde gerçi..
kartın upgrade edilmiş instal dosyasını istedim satın aldığım yerden bakalım gelecekmi...

Ben bu sıfırlama makrosunu kullanıyorum bunu bir deneyin
Kod:
'************ Otomatik Takım Sıfırlama******************* (Gökhan abimizin paylaşmış olduğu takım sıfırlama macrosudur)
PlateThickness = GetUserDRO(1151)
If GetOemLed (825)=0 Then
DoOEMButton (1010)
Code "G4 P1" 'P1 değeriyle oynayabilirsiniz. Amacı auto tool zero tuşuna bastığınızda harekete geçmek için ne kadar süre beklemesi gerektiğidir. Mesela acelem var derseniz 0.25 yapabilirsiniz:) Yalnız nokta ile virgül değil
Code "G53 Z154 X-645 Y-780" 'Takım sıfırlama sensörünün kordinatları buraya yazılacak
Code "G31Z-100 F100" '-142.5 değeri Z eksenininsıfırlama yapmak için en fazla ne kadar ineceğinin sınırıdır. Mesela Auto tool zero dedeniz ve Z inmeye başladı. -40 birimde probu göremezse işlem iptal :) F500 ise bildiginiz gibi iniş hızınız. Düşürmekte fayda var.
While IsMoving()
Wend
ZProbePos = GetVar(2002)
Code "G0 Z" &ZProbePos
While IsMoving ()
Wend
Call SetDro (2, 70.6) 'Buraya virgülden sonra boşluk bırakarak probunuzun kalınlığını giriniz. Mesela 10.5 gibi. Onluk ayıracının Nokta olmasına dikkat)
Code "G4 P0.25" 'Buradaki P değeri sıfırlama işlemi bittikten sonra Z ekseninin alt satıra yazacağımız değere kalkarak ne kadar süreyle beklemede kalacağıdır.
Code "G53 Z20" '20 değeri Z nin probu gördükten sonra ne kadar yükseğe kalkması gerektiğidir
Code "(Z ekseni sıfırlandı...)" 'Buraya sıfırmala işlemi sonrasında Mach3 Statüs barında yazmasını istediğiniz mesajı yazacaksınız.
Else
Code "(Z Eksen Sıfırlama Hatası... Bağlantıları kontrol ederek tekrar deneyiniz...)" 'Anlaşılacağı üzere hata durumunda mesajınız
Exit Sub
End If

zero probe u kullandığım pc de .net framework eksikliğinden boyle bir hata olabilirmi?

Yok hata bence koddan veya ayardan. Çünkü benzer sorunu yaşamıştım. Ama nasıl çözdüm hatırlamıyorum.

denemedik ayar bırakmadım şu ana kadar ...

aklıma yine eski arayuz kartını zero probda kullanmak geliyor yani eskisi lpt den yenisi usb den :)
ama öncesinde mach3 ü kaldırıp yeniden kurayım bi diyorum ama meret eski kartta aynı pcde kullandığım mach3 de çalışıyor...
zaten nerde zor bi durum var yollar bana çıkar... paratoner gibiyim ... yediğim yemekde bile et suyu katsalar süzgecinden kaçan kemik bana gelir ... dert yandığımdan değil,baya güçlü yaptı bu durumlar beni...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri