Yine bir sorti sorusu

hayyu

Üye
Sevgili büyüklerim, Devlet ihaleleri ile hiç uğraşmadım. Nitekim bir tane karşıma geldi. Bir kaç pozda takıldım. Yardımcı olursanız memnun olurum. Resmi ekliyorum. Sizden ricam yeni yada eski pozlarında ki karşılıkları. Yardımcı olacak arkadaşlara ustalara teşekkürler.
priz soru.JPG
sensör soru.JPG
liht soru.JPG

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cevap verecek bir arkadaş var mıdır?

İlk şemada 1 priz güvenlik hatlı sortisi ve 2 paralel priz sortisi pozu
35.160.1150 Güvenlik hattı aydınlatma sortileri pozu
Son şemada darbe akım anahtarı var diye tahmin ediyorum. 35.160.1180 darbe akım anahtar kumandalı sorti pozu

3x2.5 m2 priz devresi atlama yapılıyor mu ?

ilk fotoğraf;
yanlış çizilmiş (şöntlenmiş) 3 adet priz görüyorum. ben olsam 35.160.3503 poz kullanırım ancak buat duvarda olmalı. yani duvardaki buattan 3 ayrı prize sorti inmeli. halbuki fotoğrafta ortak priz kasasında prizler birbiriyle şöntlenmiş halde bağlanmış. peki bu durumda olsa ne zararı olur. öncelikle cihazda kullanılacak cihazların tetiklemesi birbirinden etkilenir. ketıl, ufo ve pc taktınız. ufo veya ketıl her çalıştığında pc darbe yer. ayrıca bağlantı priz kasasından yapıldıysa bu ileriye dönük sağlıklı olmaz. ark vb sorunlarla karşılaşılaşılabilir.

2. fotoğrafta;
armatürler arası sıvaaltı boru içinden sortiler görüyorum ki buna litaratürde paralel sorti deriz. şahsen her hat için 35.160.3334 nolu pozu kullanırım.
ancak şayet asma tavan içinde veya kablo tavası içerisinde döşenmesi gerekseydi sadece 3x1,5 NHXMH Kablo pozu kullanırdım.

3. fotoğrafta;

4 adet darbe akım anahtarı görüyorum. öncelikle 4 adet darbe akım sortisi 35.160.1180 pozu kullanılmalı. üç adet armatür için de 35.125.3001 poz nolu 1 kontaklı 1 na, 16a. uzaktan kumanda darbe akım anahtarı ve montajı yeterli görüyorum. Poz açıklamasında "Bir lamba veya birbirine paralel bağlı lamba grubu" dediği için ayrıca paralel sorti pozu veya kablo kullanılmamalı. ancak bunun bir sınırı olmalı ve maalesef poz açıklamasında verilmemiş. yani sizin fotoğrafta olduğu gibi 3 adet armatür de olabilir 30-300 adet armatürde olabilir. arasındaki paralel bağlantı sayısı takdir edersiniz ki aynı değil. bu nedenle 2 adetten fazla armatür kullanılmış ise ben ayrıca paralel sorti pozu veya kablo pozu veriyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,296
Kullanıcılar
450,129
Son üye
kaanoguz

Yeni konular

Geri