Yeni mühendise teknik öneriler

resulgzl

Üye
İyi günler herkese, 2 ay önce mezun oldum ve yaklaşık 1 aydır su arıtma tesisi şantiyesinde çalışmaya başladım. Tahmin edeceğiniz gibi otomasyon ve Scada sistem bulunmakta. Bende kendimi okulda geliştiren birisi olamadım. Çok fazla bilgi eksikliğim var. Nerden nasıl başlamalıyım, şantiyede elektrik mühendisi olarak ne yapmalıyım bilmiyorum. Öğrenmem gerekenleri düşündükçe stres yapıyorum. Burda geçirdiğim 3 4 haftalık süreç proje okumama ve buraya alışmama, az da olsa bir şeyler öğrenmeme yetti ancak... Yardımcı olursanız çok sevinirim.

hani o şantiyede kabloları döşeyenler var ya, bir de panolara bağlantı yapanlar, işte onların yanından ayrılma, anlamadığın ne varsa onlara sor neden bu böyle, niye böyle sorularını sor. böylece sistemi tanırsın, çizerken neyi neden çizdiğini, okurken de neyin ne olduğunu öğrenirsin, hatta arada sırada onlara yardım et, et ki el becerisi ve ustalığını öğren, sen yapabiliyorsan çizdiğini başkası da yapar.

hani o şantiyede kabloları döşeyenler var ya, bir de panolara bağlantı yapanlar, işte onların yanından ayrılma, anlamadığın ne varsa onlara sor neden bu böyle, niye böyle sorularını sor. böylece sistemi tanırsın, çizerken neyi neden çizdiğini, okurken de neyin ne olduğunu öğrenirsin, hatta arada sırada onlara yardım et, et ki el becerisi ve ustalığını öğren, sen yapabiliyorsan çizdiğini başkası da yapar.
yeni mühendis olduğunu belli etme diye bir laf da dolaşıp duruyor. bilmediğimi belli etmeden nasıl sorup öğrenebilir ben, ikisi beraber nasıl olacakmış :/

tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, madem ki mühendis oldun teorin iyi demektir, ne diyeceksin o zaman pratik öğrenmek istiyorum.o zaman oradaki usta sana daha saygılı davranır, elini kirletmeden mühendis olanları da biliyoruz biz. bütün mühendisler için durum aynı, ben işim gereği, ziraat mühendisleri su ürünleri bölümü bir çok kişi tanıdım, balık kokusundan nefret edenler, balığı eline almayanlar hala işsiz, elemanlarla beraber sırtında yem çuvalı taşıyan onlarla aynı masada yemek yiyen mühendisleri de gördüm, şimdi söyle hangi işçi hangi mühendise saygı duyar?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri