Yardım | Halojen Spotların Led ile Değişimi

maje

Üye
Merhaba,

Siteye yeni üye oldum. Konuyu açışımla ilgili bir hatam varsa affola..

Yardım istediğim duruma geçersek,

Salonumda yaklaşık 10 senedir kullandığım 24 adet 50 W 12 V osram halojen spotlar vardı. 4 anahtar ile kontrol ediliyordu. Tüketimin fazla olmasından ve yeterli ışığı sağlamasından ötürü bazılarını iptal ederek her anahtarda 2 adet çalıştırıyordum.

Dün Karaköy'den iğne bacaklı 5 w led spotlardan satın aldım. Cob led.
Bugün denemek için bir kaçını bağlamaya çalıştım.

Karşılaştığım durum;

4-5 yıldır kullanılmayan bir spotun yerine bağladığım led spot çalıştı,
Halen çalışmakta olan birinin yerine taktığım çalışmadı.
Bazılarında çalışıyor bazılarında çalışmıyor.

Duruma anlam veremedim.
Biraz kontrolsüz şekilde bu lambaları almam sanırım hata oldu. Daha detaylı bir çalışma sonrası almam daha doğru olurdu. Neyse bu kısım artık geçti. Bir şekilde çalışır hale getirmeye çalışacağım.

Bu konularda açıkcası bilgim yok. Evdeki bir prizi bağlamaktan, ütünün fişini değiştirmekten başka.. Elektrikçi bulma fikrim var elbette ama öncelikle durumu anlamak istiyorum.

Söktüğüm halojen ampullerin üzerinde 12 V yazıyor, benim aldıklarımda ise 220-240 V - 50 60 Hz yazıyor.

Kartonpiyerin içinde sanırım her birine ait trafolar var. (Trafo mu balans mı tam bilemiyorum yanlış terim kullanıyor olabilirim)

Bazılarının çalışıp bazılarının çalışmaması bu trafoların hepsinin aynı olmaması olabilir mi?

Elimdeki led spotların bağlantıları nasıl yapılmalı?
220 V olması, trafosuz direk sebeke ceyranı ile çalışır demek mi?
Eski spotun yerine taktığım ve şu an çalışan da yanlış bir bağlantı yapma ve patlatma ihtimalim var mı?

Bu durumla ilgili basit ve anlaşılır yorumlarınızı rica ediyorum :)

Saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Trafoları iptal ederek sorunu çözdüm.
Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri