yapışık kontaktör

alidoganay

Üye
işletmede 4 adat 1600 kvr trafo var bunlardan bir tanesi ne 8 adet 50 biri 25 ve 2 adet 10 kvr lık kondasotör grubu baglı kontaktörler simess marka 3tf50 ve 3tf52 kontaktörler le devreye giriyor benim sorum saat 11 de kap deger 14.28 iken 13.30da 14.49 olmuş acaba yapışık kontakmı var varsa bunu nasıl bulurum kompanzasyonu besleyen şalteri yani devrenin enerjisini kestigimde bu kontaktörü görürmüyüm devrede enerji yokken yapışık kontak bırakırmı yardıma ihtiyacım var slm

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kompanzasyonda,özel kompanzasyon kontaktörü kullanmak daha uygundur.Kumanda geri-
limini kestiğiniz halde,kontaktör bırakmıyor ise,yapışık kalmış demektir.Bu durumu,gözle gö-
rebilirsiniz ( kullandığınız kontaktörlerde ).

gözle görebilirsin emin olmak için sadece röleyi devre dışı bırakıp kontaktörlerin çıkışlarınada enerji olup olmadığına bakarsın

işletmede 4 adat 1600 kvr trafo var bunlardan bir tanesi ne 8 adet 50 biri 25 ve 2 adet 10 kvr lık kondasotör grubu baglı kontaktörler simess marka 3tf50 ve 3tf52 kontaktörler le devreye giriyor benim sorum saat 11 de kap deger 14.28 iken 13.30da 14.49 olmuş acaba yapışık kontakmı var varsa bunu nasıl bulurum kompanzasyonu besleyen şalteri yani devrenin enerjisini kestigimde bu kontaktörü görürmüyüm devrede enerji yokken yapışık kontak bırakırmı yardıma ihtiyacım var slm

Alidoğanay bey kompanzasyon şalterinizi kapatmak yerine kontaktörlere giden enerjiyi kestiğiniz (yani kumanda fazını kapattığınız )zaman kontaktör kontaklarının çıkışında elektrik olacaktır kontrol kalemi ile bakarsınız yalnız şunu unutmayın kapasitifin yükselmesinin başka nedenide olabilr çok uzun mesafeli kuvvet kabloları vs...

fabrika öğle paydounda çalışmıyormu ve gece yada çalışmadığı zamanlarda kapasitifde yükselme oluyormu? eğer fabrika çalışmadığı zamanlarda yada kısmen çalıştığı zamanlarda kapasitif yükseliyorsa iki sebebi olabilir.
1 sabit kondansatör büyük olabilir
2 faz dengesi yoktur ve role tek fazdan ölçüm yapıyorsa sadece o fazda tüketim olduğundan kondansatörler devreye giriyor olabilir.
faz dengesini kontrol edebilir yada roleyi değiştirebilirsiniz.

sayın alidoğanay

kumanda enerjisini kestikten sonra kontaktörün üst kapağını açıp, rahatlıkla görebilirsiniz. yanlarda tırnaklı 2 adet vida vardır. ayrıca yapışmışsa tornavida ile kontakları ayırabilirsiniz. ben bu şekilde 3tf48 lerin çok kontağını ayırdım :) . Bakım gününe kadar idare ediyorlardı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,195
Son üye
dijitalpark

Yeni konular

Geri