Yakıt pompası için uygun diyot seçimi

hsn_382

Üye
Merhaba abilerim, üstatlarım. Öncelikle Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun. Sizden bir konu hakkında yardımınızı rica ediyorum. Aracımın beyni içinde bulunan yakıt rolesi devreye bazen geç giriyor ve araç çalışmıyor. Ayrıca bu roleye müdahale edilemiyor. Bu sorunu aşmak için yakıt pompasına enerji hattına köprü ile enerji aktarmak istiyorum. Bunun için enerjiyi alacağım yeri tespit ettim. Sadece ters akım olmaması gerekiyor. Bunun için bir diyot düşündüm, minimum voltaj kaybı veren diyot tavsiyesi istiyorum. Ayrıca başkaca herhangi bir sıkıntı olur mu? Görüşlerinizi almak istiyorum. Yapmak istediğimi bir şema çizerek göstermeye çalıştım. Olaki bir yanlışım varsa da özür dilerim. ilk defa şema çizmeye çalıştım.

Ekli dosyalar

• sema.png
    sema.png
    14.8 KB · Görüntüleme: 22
Merhaba hayırlı Ramazanlar.
Düşünceniz mantıklı sorun olacağını sanmıyorum ama minimum gerilim kaybından ziyade bu hattan ne kadar akım geçecek ona göre yüksek akıma dayanıklı bir diyot koymak gerekir.

bence sağlıklı olmaz yakıt pompası aracın hızına göre düşük yada hızlı devirde çalışır. kaç km hızda kaç devir döndüğünü bilemeyiz. yapmanız gereken şey beyni tamir etmektir, olmuyorsa da yenisi lazım. beyin fiyatlarını ve tamir fiyatlarını bilmiyorum ama öncelik kendi sağlığınız, hayatınız sonra da aracın sağlam olması, cana gelen mala gelsin ama, mala da gelmesin cana da. benim tavsiye edeceğim 10-20-50-100 hatta 500 liralık diyot ile hayatınızı malınızı tehlikeye atmak ister misiniz? hadi ben tavsiye ettim sizde uydunuz taktınız, yarın öbür gün bir arıza çıkar da canınızı malınız kaybederseniz vebali kimin olacak? ben tavsiye etmiyorum

Merhaba hayırlı Ramazanlar.
Düşünceniz mantıklı sorun olacağını sanmıyorum ama minimum gerilim kaybından ziyade bu hattan ne kadar akım geçecek ona göre yüksek akıma dayanıklı bir diyot koymak gerekir
teşekkürler hocam, önerebileceğin bir diyot var mı?
Schottky diyot 20SQ045 20A 45V Bu diyot uygunmudur.

bence sağlıklı olmaz yakıt pompası aracın hızına göre düşük yada hızlı devirde çalışır. kaç km hızda kaç devir döndüğünü bilemeyiz. yapmanız gereken şey beyni tamir etmektir, olmuyorsa da yenisi lazım. beyin fiyatlarını ve tamir fiyatlarını bilmiyorum ama öncelik kendi sağlığınız, hayatınız sonra da aracın sağlam olması, cana gelen mala gelsin ama, mala da gelmesin cana da. benim tavsiye edeceğim 10-20-50-100 hatta 500 liralık diyot ile hayatınızı malınızı tehlikeye atmak ister misiniz? hadi ben tavsiye ettim sizde uydunuz taktınız, yarın öbür gün bir arıza çıkar da canınızı malınız kaybederseniz vebali kimin olacak? ben tavsiye etmiyorum

Evet haklısın. Bunun vebali kimseye ait olamaz. Tamamen kendi inisiyatifimde olup sorumluluk bana aittir. Şuan geçici olarak bu şekilde çözüm bulmam gerekiyor. İlerleyen zamanda orjinali neyse o şekilde gerekli tamir yada parça değişimi yapılacak. buna emin olabilirsin.
Schottky diyot 20SQ045 20A 45V Bu diyot uygunmudur.

ben tamirciyim bilmem, bilen ustalar olur yada olmaz desin şunu tak bunu tak desin.

Mevzu bahsi röle solid state röle olmasın?

https://www.direnc.net/12v-omron-12vdcout-240v-ac-2a-solid-state-relay

Rölede arıza olabilir, belki ayaklarında soğuk lehim vardır?

Bahsettiğiniz diyot yerine, yer müsaitse uygun amperde paralel bir solid state röle monte edebilirsiniz. Diğer türlü sürekli akım vermek sorun teşkil etmez mi? Yani motor çalıştığı sürece röle devrede oluyorsa başka.

Mevzu bahsi röle solid state röle olmasın?

https://www.direnc.net/12v-omron-12vdcout-240v-ac-2a-solid-state-relay

Rölede arıza olabilir, belki ayaklarında soğuk lehim vardır?

Bahsettiğiniz diyot yerine, yer müsaitse uygun amperde paralel bir solid state röle monte edebilirsiniz. Diğer türlü sürekli akım vermek sorun teşkil etmez mi? Yani motor çalıştığı sürece röle devrede oluyorsa başka.

motor çalıştığı sürece sürekli akım veriyor. Hatta kontak açıldığı anda akım vermeye başlıyor. paralel role çekilebilir aslında. lakin ben geçici çözüm arıyorum. Tek br köprü ile işi halletmek istiyorum. Gerekli tamir veya parça değişimine kadar beni sorunsuz idare etsin yeter.

Son düzenleme:
Diyodun manası yok. Zaten fazla ısınır. 15 amper çekilse en iyi ihtimal 7 watt harcar. 5watlik ampulü elinle tutamazsın 7 watti sen düşün. İlla yapacaksan ayrı bir röle üzerinden ver. Role tetigini de kontağa mi bağlarsin, ayrı bir anahtara mi takarsın senin kararın.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri