XLPE KABLO ÇALIŞMASINDA İŞ GÜVENLİĞİ

Arkadaşlar havai hatlarda bir hatta çalışırken hattı topraklayıp çalışmaya öyle başlanıyor. Lakin xlpe kablo çalışmasında çalışma bölgesinden kabloyu topraklamak mümkün değil o nedenle kablonun çıkdığı tm den kablo topraklanıyor.
Benim sorum kabl tm den topraklandığında yandaki fiderlerin birinde arıza oluşursa teiaş ın güç trafosuna arızalı noktadan 1000 a gibi bir akım akar şalt tesisininde topraklama geçiş direnci yaklaşık 1 ohm bu durumda şalt toprağında 1000v gibi ani bir gerilim görülür ki bu gerilim topraklanan yer altı kablosunda çalışma yapan kişinin ellerine kadar gider. Bu durumda xlpe kabloda çalışan kişi zarar görmez mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar birinci soruya cevap gelmemiş ama benim ikinci bir sorum var
enerji kablolarının metal borulardan geöirilmesi kapasitif etki yaratacağından borunun boylu boyuna kesilmei istenmektedir. sizce bu durumla ilgili neler biliyorsunuz çünkü biçok uygulamada ve yönetmlikte geçiyor.

Arkadaşlar havai hatlarda bir hatta çalışırken hattı topraklayıp çalışmaya öyle başlanıyor. Lakin xlpe kablo çalışmasında çalışma bölgesinden kabloyu topraklamak mümkün değil o nedenle kablonun çıkdığı tm den kablo topraklanıyor.
Benim sorum kabl tm den topraklandığında yandaki fiderlerin birinde arıza oluşursa teiaş ın güç trafosuna arızalı noktadan 1000 a gibi bir akım akar şalt tesisininde topraklama geçiş direnci yaklaşık 1 ohm bu durumda şalt toprağında 1000v gibi ani bir gerilim görülür ki bu gerilim topraklanan yer altı kablosunda çalışma yapan kişinin ellerine kadar gider. Bu durumda xlpe kabloda çalışan kişi zarar görmez mi?

soruyu şimdi gördüm böyle bir olay olursa mart karı yağar ben her 2 ucu topraklı xlpe hatta carpılan bile gördüm şaka yok ölüm var bu işte...

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri