Windows u pas geçmek

NASSA

Üye
Merhabalar...

C# (Framework tabanlı) ile hazırlanan form uygulaması ile robotik bir uygulama yapmak istiyorum... Bunu daha önce Dos ortamında çalışan QBasic dilinde yaptım...Ancaqk bu dilde usb ile seri iletişim sağlanamıyor... keza pascal içinde bu geçerli...
Görsel olarak op paneli daha anlaşılır ve daha şık görünmesi için hatta yazılım kısmı daha basit olduğu için bunu form ortamında gerçekleştireceğim..
Sorum şu ki; (msconfig ayarlarından bahsetmiyorum) makınayı her açtığımda hazırladığım uygulamanın çalışması için illa ki windows un açılması mı gerekecek..?
makinayı açtığımda doğrudan uygulamamın çalışmasını sağlayabilirmiyim...?

Saygılar..

C# da form için kullanacağın kitaplıklar windows kitaplıkları ve windows üzerinde çalışmak zorundadır. Sorunun cevabı hayır Windows için yazılmış bir program windows olmadan çalışmaz. Ancak windows açıldıktan sonra çalışabilir.

Kayıt defterine yazmayı denedin mi ?

Başlangıç'ta regedit diye aratın,
Çıkan ağaç menusunden HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run şeklinde ilerleyin. (Run altındaki gördüklerin pc açılırken başlayan uygulamalardır).

Run altına sağ tılayarak Yeni sekmesi altından yeni bir dizi değeri oluşturun ve buna istediğiniz herhangi bir ismi verin.

Son olarak oluşturmuş olduğunuz dizi değerini çift tıklayarak açılan Değer verisi kısmına tam yol olarak oluşturmuş olduğunuz uygulamanın yolunu girin.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda uygulamanız da başlayacaktır.

Kayıt defterine yazmayı denedin mi ?

Başlangıç'ta regedit diye aratın,
Çıkan ağaç menusunden HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run şeklinde ilerleyin. (Run altındaki gördüklerin pc açılırken başlayan uygulamalardır).

Run altına sağ tılayarak Yeni sekmesi altından yeni bir dizi değeri oluşturun ve buna istediğiniz herhangi bir ismi verin.

Son olarak oluşturmuş olduğunuz dizi değerini çift tıklayarak açılan Değer verisi kısmına tam yol olarak oluşturmuş olduğunuz uygulamanın yolunu girin.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda uygulamanız da başlayacaktır.
Hocam arkadaş windows açılmadan başlatmak istiyor. Vereceğiniz tüm tavsiyeler windows açıldıktan sonra çalışacaktır. Bence onu bu fikirden vazgeçirmek lazım :)

Maalesef, Windows çalışmadan net framewprk yulenmeyeğinden dolayı uygulaman da çalışmayacaktır.

evet çalışmaması normal aslında.. dos altında çalışan programlar nasılkidos olmadan çalışamaz ise.. windows altında yazılmış bir programda o olmadan çalışmaz...
sn. macix tam cevap verecektimki sn.fakir maker cevap vermiş.. HKEY ayarlarından ancak masaüstü göründükten sonra program çalışıyor...

İşletim sistemini alt katman gibi düşün ki öyle, sizin yazılımınızı da bir araç gibi düşünün.
Bu aracın yol alması için bir katmana ihtiyacı vardır işte bu katman işletim sistemidir.

Ancak siz doğrudan bir cpu için ister assembler isterse de c benzeri uygulamalar ile bir uygulama geliştirdiyseniz o çalışabilir. Bu durumda ise bütün katmanları sizin tasarlamanız gerekli: ekran piksel yönetimi, klavye yönetimi , disk yönetimi gibi...

Bu kadar işi oluşturmak yerine bir işletim sistemi üstünde çalışma yapmak daha akıllıca olacaktır. Bu işletim sistemi windows da olabilir linux (desktop) da o ortamın şartlarına uymak gerekli.

Bu ön bilgiler ışığında sizin yapmanız gereken qbasic ile oluşturduğunuz uygulamayı bir şekilde yeniden yazmanız gerekli.
Bazı durumlarda çalışabilir: virtual box/pc ile com üzerinden köprüleme yaparsanız olabilir ancak sağlıklı olarak çalışmasını sağlamak için işletim sistemine uyan bir çalışma daha yerinde olur.

Hocam arkadaş windows açılmadan başlatmak istiyor. Vereceğiniz tüm tavsiyeler windows açıldıktan sonra çalışacaktır. Bence onu bu fikirden vazgeçirmek lazım :)
mesele vazgeçirmek değil.. olasılığı varmı diye sormuştum....

neticede bir sürü endüstriyal makina var etrafta..plastik enjeksiyon makinaları, cnc makinaları, tekstil makinaları vs vs.. bunlar da bir program kullanıyor.. öyleyse yazılan program doğrudan işletim sistemi ile birlikte yazııyor diyebilirmiyiz..?

mesele vazgeçirmek değil.. olasılığı varmı diye sormuştum....

neticede bir sürü endüstriyal makina var etrafta..plastik enjeksiyon makinaları, cnc makinaları, tekstil makinaları vs vs.. bunlar da bir program kullanıyor.. öyleyse yazılan program doğrudan işletim sistemi ile birlikte yazııyor diyebilirmiyiz..?
Hem evet hem hayır. Makineler eğer çok karmaşık değilse doğrudan mikroişlemci boyutunda programlanır ve işletim sistemine ihyaç duymazlar Arduino gibi düşünün. Eğer kompleks işler yapacaksa mesela ağdan veri alacaksa yada çok eksende birden fazla motor hareket edecekse o zaman işletim sistemlerinin paylaştırma gücüne ihtiyaç duyarlar. Bu durumda makineler için hazırlanmış işletim sistemleri mevcuttur. Yapmak istediğiniz işi bilmiyorum eğer basit bir arayüzse ucuz bir ekranla arduinoyla halledersiniz eğer karmaşık ise işletim sistemine katlanmanız gerekir.

teşekkür ederim cevaplar için...

sanırım microsoft un, visual studio gibi uçsuz bucaksız bir veri işleme platformunu, son kullanıcıya ücret talep etmeden emrimize amade etmesinin temelinde de bu var.... kolaylık sağladığını düşündürerek her daim mutlaka bir adım önden gidecektir...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri