Wincc ile 16/32 bitlik tag işlemek

Konu başlığı biraz kafa karıştırıcı olabilir. Şöyle açıklayayım,

bir controllerden 32 birlik bir değişekeni tag olarak wincc projeme dahil ettim. Bu 32 bitin hepsini tek tek işlemek istiyorum.

Şöyle örneklersem; bu 32 bitlik tag aslında 32 tane vananın açık veya kapalı olduğunu bize bildiriyor. Ben de bundan faydalanıp 32 bitlik değişkeni 32 parçaya bölüp wincc projemde ayrı ayrı yerlerde kullanmak istiyorum. Bunu yapabilmem için nasıl bir yöntem izlemeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tonightsthenight ' Alıntı:
Konu başlığı biraz kafa karıştırıcı olabilir. Şöyle açıklayayım,

bir controllerden 32 birlik bir değişekeni tag olarak wincc projeme dahil ettim. Bu 32 bitin hepsini tek tek işlemek istiyorum.

Şöyle örneklersem; bu 32 bitlik tag aslında 32 tane vananın açık veya kapalı olduğunu bize bildiriyor. Ben de bundan faydalanıp 32 bitlik değişkeni 32 parçaya bölüp wincc projemde ayrı ayrı yerlerde kullanmak istiyorum. Bunu yapabilmem için nasıl bir yöntem izlemeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

wincc de global script altında oluşturacağın kod içinde wordu bitlere bölersin. o bitlerin değerlerine göre ilgili yerlerde (buton I/O field vb.. ) bu global scripti çağırarak istediğini yapabilirsin. veya o wordü plc de bit bit değerler atarsın wincc de yine scriptle hangi bit geldiğinde hangi vananın biti olduğuna göre actionlarda scripti çağırrısın. aklıma ilk gelenler bunlar umarım faydalı olur.

kolay gelsin.

Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Event'ler kısmına script yazıp çalıştırabiliyorum. Fakat global kısmında script yazıp, çağırma deneyimim daha önce hiç olmadı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

tonightsthenight ' Alıntı:
Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Event'ler kısmına script yazıp çalıştırabiliyorum. Fakat global kısmında script yazıp, çağırma deneyimim daha önce hiç olmadı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

normal evente script yazar gibi global scrip altında bir global script oluşturup orda yazabilirsiniz. sonra event altında o scripti çağrabilirsiniz. ayrıntılı olarak yarın fırsat bulabilirsem size anlatabilirim. evdeki pc de wincc yok.
iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,041
Son üye
mehmetozadam82

Yeni konular

Geri