visual basıc hakkında yardım

efe43

Üye
arkdaşalar programa yeni başladım ve bir şey yazıyorum ama yarım kaldı işin içinden çıkmadım yardm edersenisevinirim.. seneryo şu
bu aşagıdaki programa ek olarak sayı 1 ve sayı2 ye yazılacak değerlerin 100 den büyük ve 0 dan küçük yani - haneli sayılar yasıldığında 0 ila 100 arasında bir değer giriniz diye msgbox olarak hata mesajı verecektir...yardımlarınız için teşekkürler

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim sayi1, sayi2 As Integer
Dim sayi3 As Integer = 0

sayi1 = Val(TextBox1.Text)
sayi2 = Val(TextBox2.Text)
sayi3 = Val(TextBox4.Text)

If (sayi1 * 0.4 + sayi2 * 0.6) >= 50 Then

Else

sayi3 = ("geçtiniz")
sayi3 = ("good bay baby")
End If
End Sub

arkdaşalar programa yeni başladım ve bir şey yazıyorum ama yarım kaldı işin içinden çıkmadım yardm edersenisevinirim.. seneryo şu
bu aşagıdaki programa ek olarak sayı 1 ve sayı2 ye yazılacak değerlerin 100 den büyük ve 0 dan küçük yani - haneli sayılar yasıldığında 0 ila 100 arasında bir değer giriniz diye msgbox olarak hata mesajı verecektir...yardımlarınız için teşekkürler

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim sayi1, sayi2 As Integer
Dim sayi3 As Integer = 0

sayi1 = Val(TextBox1.Text)
sayi2 = Val(TextBox2.Text)
sayi3 = Val(TextBox4.Text)

Else

sayi3 = ("geçtiniz")
End If
End Sub
ben visual basic kullanmıyorum, c# kullanıyorum ama mantik aynı biraz
iç içe if kullanarak yapabilirsiniz. basic'te msgbox a nasıl yazıdırılır bilmiyorum onuda bulursanız sorun kalmayacak.

if(sayi1 >= 100) && (sayi2 >=100)
{

MSGBOX'A YAZDIRILACAK KOD ("LÜTFEN SAYI1 VE SAYI2'Yİ 0-100 ARASI BİR RAKAM GİRİN")
}
else
{

Else

sayi3 = ("geçtiniz")
End If
}

Yeşil ile vurguladığım && operatörü iki koşuluda kontrol ettikten sonra doğruysa alttaki koşullarınza gidecek . && operatörü basicdede aynı görevde olması gerek.
saçmaladıysam affola :eek:
kırmızı ile vurguladığım yerler c# kullanımı basictete aynı olabilir

merhaba,

kodlar şöyle olmalı;

ilgili textboxların change olayına şunları yazınız,

Private Sub TextBox1_TextChanged(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles TextBox2.TextChanged

On Error Resume Next

If TextBox1.Text < 0 Or TextBox1.Text > 100 Then

MsgBox("Bir sayı giriniz veya girilen sayının 0-100 arasında olduğunu kontrol ediniz!")

Exit Sub

TextBox1.Focus()

End If

End Sub

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular