Vinç Kumanda Devresi

berksaka

Üye
Öncelikle merhabalar,

Bir vinç kumanda devresi örneği arıyorum. Benim yapacağım sistem şöyle kanca 11 kW, köprü 5.5 kW, kedi 0.75 kW, ABB sürücü kullanarak, çift hızlı, bir vinç panosu hazırlamak istiyorum. Örnek bir tamamlanmış şemaya ihtiyacım var. MTK, Aşırı Akım Röleleri, Otomat vesaire hepsinin çizime dahil olduğu bir örnekten bahsediyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Saygılar,
Berk

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sıfırdan tasarlatın birine
Şöyle daha önce başka panolar tasarladım. Ancak sürücü kullanarak bir pano tasarımı yapmadım. Datasheetleri kullanarak birkaç çıkarım ve projenin çoğunu kafamda şekillendirdim. Bu projeyi de hayata geçirmeyecek olsam da geçirecek olsam da tecrübe edinmek adına hazırlamak istiyorum.

Şöyle daha önce başka panolar tasarladım. Ancak sürücü kullanarak bir pano tasarımı yapmadım. Datasheetleri kullanarak birkaç çıkarım ve projenin çoğunu kafamda şekillendirdim. Bu projeyi de hayata geçirmeyecek olsam da geçirecek olsam da tecrübe edinmek adına hazırlamak istiyorum.
Sizin acemice tasarladığınız bu vinç yükü tasiyamayip birinin tepesine yükü indirirse ne olacak? Eğitim zayiatı mı?

Sizin acemice tasarladığınız bu vinç yükü tasiyamayip birinin tepesine yükü indirirse ne olacak? Eğitim zayiatı mı?
Sayın Under Ground,

Belirttiğim gibi ben bu projeyi alıp, yapıp kimseye danışmadan uygulayacak değilim. Ustalarımız var, başka mühendislerimiz var. Belirttiğim gibi kaldı ki uygulamak zorunda da değilim. Kumanda devrelerinde tecrübemi geliştirmek için de faydalı olacağını düşünüyorum. Gerçek hayata geçireceğim ya da kimseye danışmayacağım demedim.

Saygılar.

Sayın Under Ground,

Belirttiğim gibi ben bu projeyi alıp, yapıp kimseye danışmadan uygulayacak değilim. Ustalarımız var, başka mühendislerimiz var. Belirttiğim gibi kaldı ki uygulamak zorunda da değilim. Kumanda devrelerinde tecrübemi geliştirmek için de faydalı olacağını düşünüyorum. Gerçek hayata geçireceğim ya da kimseye danışmayacağım demedim.

Saygılar.
Sizin bahsettiğiniz türden sayfalarca projeli işleri kurumsal firmalar projesi ve dokümanları ile birlikte satın alıyor ve kolay kolay kimse de bunları sevgi pıtırcığı olup sanal alemde paylaşmaz. Elimde bu türden projeler olmasına rağmen bende paylaşmam. Üçüncü şahısların eline düşüp paylaşan varsa bilmiyorum.

Sizin bahsettiğiniz türden sayfalarca projeli işleri kurumsal firmalar projesi ve dokümanları ile birlikte satın alıyor ve kolay kolay kimse de bunları sevgi pıtırcığı olup sanal alemde paylaşmaz. Elimde bu türden projeler olmasına rağmen bende paylaşmam. Üçüncü şahısların eline düşüp paylaşan varsa bilmiyorum.
Sizleri anlıyorum. Araştırmacı bir kişilik olarak aydınlanmak amacıyla bir arayışa girdim. Gerek internet üzerinden sitelerden, gerek forumlardan bilgi edinmeye çalışıyorum. Olur ya proje paylaşmaz ama fikir vermeye çalışacak bir üst akıl, tecrübeli bir kişi yardımcı olur diye buraya paylaşımda bulundum. Sizi net bir şekilde anladım. Yardımcı olan biri olursa aydınlanırım ancak olmazlarsa da aklıma düşen bir şeyi araştırmamış olmamış olurum. Elimden geleni yapmış olduğum için içim rahat olur. Fikrinize de saygı duyuyorum.

Saygılar.

öncelıkle mekanık sıstemın gereksınımlerını ıyıce kavramanız gereklı
çift hızı nerede ıstıyorsunuz . cıft hız ıcın surucunun dıjıtal ınputlarına kumanda kutusundan gonderecegınız sınyaller ile kumanda edeceksınız ..frenlenmesı gereken motorlar kulenın hareketı kedının hareketı ve kancanın hareketlerını motor durdugunda mılı kıtleyecek bır fren sıstemı olması gerek
akım koruma ıcın mks termık akım donusturuculu koruma rolelerı gıbı cok sayıda enstruman kullanılabılır.
kumanda devresı ıse surucu uzerındekı 24 v yahut harıcı bır kaynaktan gelen 24 v olabılır frenler ıcın ayrı guc kaynagı vs vs uzar gıder .ısın mantıgı x y ve z yonunde hareketler ıcın gereklı guc devrelerı kumanda devresı ve enmıyet devrelerı tasarlamanız gereklı ..arastırmanıza bence devam edın ornek devrelerdekı herhangı bır atlanılan husus sızın sıstemı cozmenızde zaman kaybına neden olabılır .

merhaba benimde daha önce revize ettiğim vinç icin yeni düzenleme gelmiş artık bir buton çalışırken başka buton çalışmaması gerekiyor yani köprü sağa giderken kanca inmemeli en pratik nasıl çözebilirim
yer sıkıntımda var

Çift kontaklı buton kullanın. NO ve NC kontakları olsun. Hangi butonun aynı anda işlem görmemesini istiyorsanız o butona diğer butonun NC kontağını seri bağlayın. tabi ki eğer ki elektronik devrenin tasarımına bağlı olarak bu duruma izin veriyorsa.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri