vibrasyon mak

chora

Üye
arkadaşlar vibrasyon içeren bir pano fabrikamıza geldi bizim panomuzda 220 v prizden besleniyor. Fakat bizim panodaki suruculer devreye girince bu makina vibrasyonu başlatmıyor.Ureticisi sizin panoda toprak ve notr birleşmiş dedi fakat suruculer çalışmazken aynı panoda bu kez çalışıyor neden kaynaklı olabilir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar vibrasyon içeren bir pano fabrikamıza geldi bizim panomuzda 220 v prizden besleniyor. Fakat bizim panodaki suruculer devreye girince bu makina vibrasyonu başlatmıyor.Ureticisi sizin panoda toprak ve notr birleşmiş dedi fakat suruculer çalışmazken aynı panoda bu kez çalışıyor neden kaynaklı olabilir
Firmanızdaki kablo kesiti ince olabilir kablo ince olduğu için Şebeke voltajınız sizin makine devreye giridiğinde düşüyor vibrasyon makinesini çalıştırmak için voltaj yetersiz geliyor olabilir.Sizin makine çalıştığında prizlerdeki voltajı ölçü aletiyle ölçün

C.berkan beyin dedigi gibi gerilim kontrolu yapiniz. Vibro surucu ile mi calisiyor? Calisiyor ise sistemi komple calistirip deneyin surucuyu gozlemleyin hataya dusecektir ve hata kodu verecektir.

Panoya gelen kablo kesitinden bahsediyorsunuz sanirim 4 luk kablo olmssi lazim bir amper olcumu yapiyim ama vibrasyon cihazi kucuk bir elek tezgahi ve prizde makine calisirken 220 v okudum elek tezgahinda potansiyometre var siddetini ayarlamak icin panosunu acmadim

Panoya gelen kablo kesitinden bahsediyorsunuz sanirim 4 luk kablo olmssi lazim bir amper olcumu yapiyim ama vibrasyon cihazi kucuk bir elek tezgahi ve prizde makine calisirken 220 v okudum elek tezgahinda potansiyometre var siddetini ayarlamak icin panosunu acmadim
bir elektrikçi çağrıp kontrolleri yaptırın bence

Berkan ben elektrikciyim zaten kardesim kablo kesitiyle alakali bir durum degil yanliz notr kablosu hiv baglanmamis topraktan alinmis olabilir diyr dusunuyorum makine durdugunda ona bakmaya calisacagim saolun yorumlariniz icin tesekkur ederim

Merhaba. Kötü olan bir senaryoya göre diğer sürücüler çalışırken bu toprak hattına topraklandıkları noktadan (Sürücüler toprak hattına topraklı çalışyorlarsa eğer) istenmeyen parazitik sinyalleri üretebilirler, bu sinyaller de panoda toprak-nötr sıfırlanmış, yani tam birleşik ise bu sinyal nötr hattından güç kablosuyla beraber direk alınıp makinenin diğer sürücüleri çalışırken startı bu yolla engellenebilir diye düşünüyorum.

Bir elektrikçi olduğunuza göre nötr-toprak sıfırlaması varsa panodan önce bunu kaldırıp toprak hattı veya işletme topraklaması panoya çekili değilse onu panoya çekmenizi ve vibrasyon makinesini nötr-toprak sıfırlaması olmadan ayrı nötr ve sağlıklı ayrı toprak hattıyla çalıştırmanızı öneririm. Bu kötü senaryoyla makinenin çalışması engelleniyorsa sıfırlama kaldırıldığında sürücüler çalışırken de vibrasyon makinesinin start alabilmesi gereklidir. Bunu bir denemeniz faydalı olur.

Not: Bu kötü senaryoyu daha ilk mesajınızda yazacaktım, ancak makine başında kablolardan sonraki düşebilecek/değişebilecek olan olası giriş voltajının 220 volt ac 'liğinden emin olduktan sonra bunu yazdım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Panoda 2 adet surucu var panoya baktim herhangi bir notr toprak sifirlamasi gormedim yandaki panodan besledim sikinti yok su anda problemimi cozdum Yanliz merakim sudur cevap verecek arkadaslar var ise eger bu panoda notr hatti hic baglanmamis toprak notr olarak baglanmis olabilir mi?

https://i.kontrolkalemi.com/5/522EE0089.pdf

MEGEP Dökümanı Sayfa 12' deki bir şekildeki gibi TN-C-S sisteminde bu söylediğiniz durum TN-C-S sisteminden dolayı olabilir; koruma (Toprak) ve nötr iletkenleri, şebekenin bir bölümünde ayrı ayrı, bir bölümünde ise ortak bir iletken olarak çekilir. Bu nedenle panonun bir bölümünde ikisi ortak olarak (birleşik) yapılmış olabilir. Ama nötr ve koruma (İşl. topraklaması) yine mutlaka ayrı ayrıdır, ama bir bölümde makine metal gövdesiyle işl. topraklaması tam olarak birleştirilmiştir, bu TN-C-S sisteminin bir gereğidir. Kolay gelsin.

fazla notre'ü direkten değiştirme huyu olan TEDAŞ personeline rağmen yapıyorlar?
kaçak kullanıma engel olmak için yapıyorlardı...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri