Vestel 82 ekran hdmı flat tv kapanma sorunu

osman_0666

Üye
Tv actiktan yarim saat sonra tv kendini kapatiyor tekrar aciyorum kisa sure sonra yine kapaniyor.arizasi ne olabilir

Ekli dosyalar

• 20190126_204734.jpg
    20190126_204734.jpg
    303.9 KB · Görüntüleme: 89
  • 20190126_204738.jpg
    20190126_204738.jpg
    362.8 KB · Görüntüleme: 79
modeli yazın ,fotolar net çekim değil
parça ısınma sorunu olabilir . korumaya alıyordur .

Model bu

Ekli dosyalar

• 20190127_114038.jpg
    20190127_114038.jpg
    181.9 KB · Görüntüleme: 99
Ayni cihaz elime gelmisti. Ariza anakartla ilgili olabilir. Anakart 17mb22 mi?
cihaz açıldıktan bir süre sonra kapanıyor ;

c074 üzerinden 5 volt, pl002 4 nolu bacaktan 3.3 volt, ic004 orta bacaktan 8 volt ve Q005 üst uçlarında panel voltajı olmalı. herhangi biri olmazsa tv açıldıktan bir süre sonra kapanabilir

elektrik besleme kartı kapasitör değerleri düşmüş olabiliyor.

besleme yetersizliği durumunda kapatabilir cihaz.

benzer şekilde fazla ısınan komponent (ufak ölü radyatöre bağlı olanlar genellikle) nedeniyle de kapatabilir.

[U]Öğretmen27[/U] nin belirttiği ayaklardaki besleme değerlerini kontrol edin. Kapatmaya doğrudan gitmeyip yarım saat ısınana kadar çalıştığından, hemen saptamanız güç olacaktır. Kapasitörler değerlerini yitirmesinden yapıyor genelde problemi. Diğer faktörler lehim çatlakları, temassızlık gösteren soketler (bunları tokatlayarak tespit babadan kalma yöntem : ) benzeri sorunlar olabilir..

En sağlam çözüm, güç besleme kartı eşdeğer (soketleri aynı) düzgün çalıştığı bilinen bir kart bulup 2 saat açık tutmak tv yi. sonuca göre güç kartına mı yoksa görüntü kartına mı yoğunlaşacağınızı bilirsiniz.. (güç kartı gibi sorununuz)
tamamlayınca teşhisi ve tedaviyi de buraya yazın ama..

hangi parcayı degıstırmem gerekli anakart tesmını attım ordan bakıp degıstırecem parcayı cızermısınız

Güç Beslemesi Kartı 204734 Olarak Yazan Fotoğrafta;

Diğer Kart Görüntü İşleme Kartı.

belli süre sonra kendiliğinden kapanma problemi ile ilgili;
%75 güç besleme devresi problemi olabilir
%25 görüntü işleme tarafında olabilir sorun.

avometre ile besleme devresi çıkışlarını ölçmeniz gerekli. Hatta kapanma anındaki voltajı grafikleyebilen, zamana göre seyrini gösteren osiloskop cihazlar ile bakılması gerekebilir, her zaman meydana gelen bir hata / arıza değil sizinki, açtıktan yarım saat sonra kendini kapattığı an meydana gelen bir arıza, zor tespiti.

buradan, bu bu parçayı değiştir düzelir diyecek kadar bilgi tecrübe bulman zor hocam.
güç kartında soket kullanmadan, soket girecek yerdeki pinlerin üzerine lehimle alçak gerilim kaboları bağlı olduğunu gördüm yanılmıyorsam, fabrikasyon bir imalatta böyle bir şey olması ilginç, soket olması gerekirdi.

yerinizde olsam besleme kartını, sağlam çalışan bir üniteden alıp takıp bir süre kullanıp, sorun çözüldü ise üzerindeki kartı emekli ederdim. Vestel kartı ucuz ve çokça bulabileceğinizi düşünüyorum piaysada

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri