Vestel 11ak37-11 crt tv

hakan hocam;
cok acemice sorular soruyorum farkindayim ama temel elektronik bilgim var. evde bozulan her seyi tamir ettim ama crt tvlerde ilk sorunum bu. sadece merak amacli bu cihazi tamir edip bilgilerime yenisini eklemek ve tv yide kurtarmak istiyorum.
.......
simdi hatirlarsaniz ben anakarti ayirip deniyorum. fakat tvyi acmak icin gerekli olan ir alici ve program tuslari tvnin ana kasasinda kaldi. ben anakarti onlarsiz nasil acacagim? normalde PL509 soketine bagliydi kontroller... ben PL510 a bir led bagladim 220v i baglayinca led yaniyor. ama tvyi nasil esas calistirma moduna alacagim? bunu yapmadan 110v olcemiyorum dogal olarak. dogrumuyum?

pl.JPG

hakan hocam;
cok acemice sorular soruyorum farkindayim ama temel elektronik bilgim var. evde bozulan her seyi tamir ettim ama crt tvlerde ilk sorunum bu. sadece merak amacli bu cihazi tamir edip bilgilerime yenisini eklemek ve tv yide kurtarmak istiyorum.
.......
simdi hatirlarsaniz ben anakarti ayirip deniyorum. fakat tvyi acmak icin gerekli olan ir alici ve program tuslari tvnin ana kasasinda kaldi. ben anakarti onlarsiz nasil acacagim? normalde PL509 soketine bagliydi kontroller... ben PL510 a bir led bagladim 220v i baglayinca led yaniyor. ama tvyi nasil esas calistirma moduna alacagim? bunu yapmadan 110v olcemiyorum dogal olarak. dogrumuyum?

Ekli dosyayı görüntüle 13562

bu sizin için sorun olmamalı,zira ır alıcısı ve ön tuş takımı kolayca sökülebilir.ır alıcıyı ana karta taktıktan sonra kumanda veya tuş takımı ile açın.dediğim gibi horizontal transistörü sökülmüş, yerine ampul takılmış olsun.ampul yanıyorsa, 110v okuyorsanız beslemenin çalıştığına emin olursunuz.daha sonra arızayı horizontal devrede arıyacaksınız.buradan sonrasını tüp takılıyken tamir edeceksiniz.kolay gelsin.

tamam hocam... bize yol gorundu yine.. ben gidip sokeyim. sonra deneyeyim. sonucu yazacagim. valla cok sey ogreniyorum sayenizde tsk ederim insallah mutlu sona da ulasacagiz sayenizde.

hocam dediginiz gibi horizantali sokup collectore ampul baglayip calistirdim. ampul yandi sorun cikmadi.. biraz bekledim yine standby a dusecekmi diye dusmedi.
fakat kafama takildi standby da iken led kirmizi ve canli fakat calistirdigim anda canli yesil yanmasi gerekirken cok ciliz bir yesil isik oluyor. problemin sebeplerinden biri mi acaba ?
bundan sonra nerelere bakmaliyim hocam problem icin ?

not: hoparlor bagladim ses var hocam su anda normal calisiyor.

Eht gitmiş önceki halinde bir müddet çalışma sonrasu fişi çekin ısınma veya koku varsa arıza anlaşılır bir de mavi kıvılcım atlaması görülebilir.

Lent hocam, ampul bağlı vaziyette yarım saat çalıştırıp haberleri dinledim. Isınma koku yanma olmadı. Tupe bağlı değil tekrar hatırlatayım. Eht yi degistireyimmi kesin sonucmu bu durumda?

önceki mesajımda belirttiğim "önceki hal" ile lambalı devre öncesi kast etmiştim. Aynı çalışma koşullarını sağlayıp bir süre çalıştırın güvenli mesafeden izleyin fişi de çekebilecek şekilde bi eliniz fiş üzerinde olsun. Kıvılcım ark atlaması görebilirseniz veya çalışma sonrası fişi çekip eht trafo üzerinde koku, ısınma var ise arıza burdadır sonucuna varırırrz.

Hocam ben bu devre üzerinde smps katını onardiktan sonra tupe bağlayıp denemistim. Videodaki haldeydi. Kartı sokup diğer eve geldim. Hakan ustanın dediği ampul testini yaptim. Sonuç çok iyi. Fakat tupte deneyeceğim yarın sonuç yine aynı olacak gibi geliyor bana. Sonuç aynı olursa nereden suphelenmek lazım? Rgb katında sorun olabilir mi acaba?

Eht den şüpheleniyorum ısrarla bunu söylüyorum, lamba bağlantınızı çıkardıktan sonra Hor. Tr ayağını lehimleyin ve önceki mesajımda söyldeiğim gibi güvenli mesafeye geçip eht yi gözleyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri