Vestel 11ak37-11 crt tv

guronline

Üye
Merhaba,
Tasindigimiz evde çıkan aile tv bırakmış bozuk diye. Bende kasayı açıp bi baktım. Tv acilmiyordu power yok. Sigorta , 6n60 transistor, 33r direnc, 44608 pwm kontroller ve birkaç arızalı ba159 vardı değiştirdim. Tvye start verdiğimde cirildama yapıyor tupte Elektriklenme var ama görüntü yok. Zaten açtıktan 10 sn sonra standby a düşüyor. Usta değilim ama sorun hakkında cevap verirseniz hallederim. Evin bir odasinda kullanmak istiyorum bunu. Şimdiden tsk ederim.

her zaman ki gibi olum sessizligi... yardimci olacak biri yok mu ?! servise gotur demeyin lutfen.

an itibari ile c648 3.3 uf 160v kond. kisa devre konumda. kondansatoru sokup baktim saglam.. kartta ise kisa devre oluyo cikardigim halde. yollari takip edip bulayim dedim ama cikaramadim. yardim lutfen!

besleme voltajlarının tam eksiksiz çıktığından emin misiniz,özellikle 110v çıkıyormu?
tüp de enerji var demişsiniz.screen potunu açarak ekranda yatay çizgi var mı ?biraz daha detay lazım,kolay gelsin.

Hakan hocam tsk ederim. Voltaja bakmadım. Ama buk444 power transistoru de kısa devre sokup baktım arızalı görünüyor. Birde 110v çıkışına tupe bağlı olmadan kontrol edebilir miyim. Tüpten ayırdım boardu. Tüp yanımda değil tv yi taşımak istemeden arıza bulmaya çalışıyorum biraz saçma gelebilir ama alet edevat yanımda olmadigindan...

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

valla tv tamiri roket bilimi değil ama yine de netten her arıza da yapılabilecek demek değil. Yüksek voltaj sesi Eht trafosu (tüpten sonra en pahalı malzeme) kaçırıyor gibi ya da kabloyu tüpe takmadınız.

kablo tupe takiliydi hocam... hatta desarj ettim videodan sonra eminim...bu arada 40 lira falan fiyati var eht nin ... ama arizali olup olmadigini ancak ozel test cihazlari ile gerceklestirebilirim sanirsam... bu arada daha 110v cikisina bakamadim trafonun.. bakinca sonucu yazarim.

Hakan hocam tsk ederim. Voltaja bakmadım. Ama buk444 power transistoru de kısa devre sokup baktım arızalı görünüyor. Birde 110v çıkışına tupe bağlı olmadan kontrol edebilir miyim. Tüpten ayırdım boardu. Tüp yanımda değil tv yi taşımak istemeden arıza bulmaya çalışıyorum biraz saçma gelebilir ama alet edevat yanımda olmadigindan...

dostum,mesleki bilgin hakkında bir fikrim olmadığından sana tane tane anlatmaya çalışacağım.öncelikle buk444 mosfet transistörüdür,dolayısıyla multimetre ile sağlamlığını kontrol etmen pek mümkün değil.ancak tüm bacaklar arası kısa devre ise bozuktur.bozuk ise de sigortayı attırması lazım.video'dan anlayabildiğim kadarıyla ya horizantal devren hatalı (osilatör sinyali yanlış çıkıp transistörü hatalı sürüyor.)yada eht (yüksek gerilim trafosu) kaçırıyor.bunun dışında başka olasılıklar da olabilir,mesela soğuk lehim,çatlak.şimdi sırayla gidelim.önce horizontal çıkış transistörünü sök,kollektör ucuna (orta bacak) 40w normal ampul bağla ve 110v beslemeyi kontrol et.cırlama devam ediyormu bak.eht çalışmayacağından tüpsüz deneyebilirsin,sıkıntı yok.besleme voltajların tam eksiksiz çıktığından emin ol.gelişmeleri bildir.kolay gelsin.

Hocam anlatimlarin güzel emeginize sağlık. Dediklerinizi deneyeceğim. Yanlız bir sorum daha var. Tv standby da iken smps trafosu tüm voltajlari çıkarıyor mu yoksa sadece 5v mu çıkıyor. Trafoyu olcuyorum iki tane olan 7805 in birinden 5v diğerinden 1 veya 2v, 7808 den ise 1v olcuyorum. Bu normal mi?

Hocam anlatimlarin güzel emeginize sağlık. Dediklerinizi deneyeceğim. Yanlız bir sorum daha var. Tv standby da iken smps trafosu tüm voltajlari çıkarıyor mu yoksa sadece 5v mu çıkıyor. Trafoyu olcuyorum iki tane olan 7805 in birinden 5v diğerinden 1 veya 2v, 7808 den ise 1v olcuyorum. Bu normal mi?

kısaca cihazın çalışma prensibini anlatmaya çalışayım.cihazın fişini prize takıp düğmesine bastığın anda, cihaz enerjilenmiştir, start verilmesini bekler.besleme (sadece smps kısmı) voltajları hazırdır.genellikle 5v,12v,24v,110v smps devreden çıkar.cihazın tamamı bu devreden beslenmez.5v stand-by ve sistem kontrol devresini besler.5v ile sistem kontrol,osilatör devresini çalıştırarak horizontal devreyi ve eht yi devreye sokar.cihazın ihtiyacı olan diğer voltajlar eht den çıkar.300v screen voltajı,190v rgb sürücü voltajı,33v tuner voltajı,24v vertikal voltajı gibi.dolayısıyla cihaz tam anlamıyla çalışmadan tüm voltajları okuyamazsınız.sizin önceliğiniz smps devresinin düzgün çalıştığından emin olmanızdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri