Vantilatör güç kart arızası

axelfoly

Üye
selamlar , elimde buharlı baya büyükce bir vantilatöre ait besleme kartı var , karta sıvı teması oldu ve bir çok parçası arızalandı fakat asıl sorun pwm entegrenin akım lgıladığı kısımdaki paralel bağlı dirençler , resimde görüldüğü üzere bu dirençler yanmış ve değerleri artık meçhul , pwm entegresi ld7550bbn ve anahtarlama mosfetide 12n60c , tecrübeli arkadaşlar bu dirençlerin değerini bulmada yardımınızı rica ediyorum

Ekli dosyalar

• 20230829_211738.jpg
    20230829_211738.jpg
    426.6 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230829_211746.jpg
    20230829_211746.jpg
    401 KB · Görüntüleme: 15
  • 20230829_211806.jpg
    20230829_211806.jpg
    267.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 20230829_211829.jpg
    20230829_211829.jpg
    342.9 KB · Görüntüleme: 14
selamlar , elimde buharlı baya büyükce bir vantilatöre ait besleme kartı var , karta sıvı teması oldu ve bir çok parçası arızalandı fakat asıl sorun pwm entegrenin akım lgıladığı kısımdaki paralel bağlı dirençler , resimde görüldüğü üzere bu dirençler yanmış ve değerleri artık meçhul , pwm entegresi ld7550bbn ve anahtarlama mosfetide 12n60c , tecrübeli arkadaşlar bu dirençlerin değerini bulmada yardımınızı rica ediyorum
Keşke primer tarafı cortlayip sekonder tarafı sağlam kalsaydı. Ona çözüm üretmek daha kolaydı. Zor iş. Belki yabancı sitelerde devre şeması bulabilirsin . @paskomya ustam sen ne dersin ? Ne bulursak gömelim mi ?

Keşke primer tarafı cortlayip sekonder tarafı sağlam kalsaydı. Ona çözüm üretmek daha kolaydı. Zor iş. Belki yabancı sitelerde devre şeması bulabilirsin . @paskomya ustam sen ne dersin ? Ne bulursak gömelim mi ?
marka model olsaydı @arkaplan usta devresini bulamasa bile kartın aynısını bulurdu. ben böyle smd dirençlerde üzerini okumak için kuyumcu büyüteci kullanıyorum üzerinde okuyabildiğim ne varsa kağıda yazar. sonra başka kartlar üzerindekilerle karşılaştırıp değerlerini tahmin ederdim. ilkokula giden bir çırağımız vardı. bizim okuyamadığımızı okutalım dedik, o bile çuvalladı. sonra gördüğünün aynısını kağıda yaz dedim (301 değil 103) çıktı.

marka model olsaydı @arkaplan usta devresini bulamasa bile kartın aynısını bulurdu. ben böyle smd dirençlerde üzerini okumak için kuyumcu büyüteci kullanıyorum üzerinde okuyabildiğim ne varsa kağıda yazar. sonra başka kartlar üzerindekilerle karşılaştırıp değerlerini tahmin ederdim. ilkokula giden bir çırağımız vardı. bizim okuyamadığımızı okutalım dedik, o bile çuvalladı. sonra gördüğünün aynısını kağıda yaz dedim (301 değil 103) çıktı.

Bulmak zor zor !!!

Son düzenleme:
İnanmıyorum üstadım. Sizden bu kelimeleri görecek miydik? 😥

Bana zor geldi .
Elektronik bilğimde yok .
Bazen bir yerden ip uçu ile bulabiliyorum ( google da veri varsa )

Biraz tenkit olacak ama kalite çekim fotolar çeşitli yönlerden konu sahibi yayınlaması gerekirdi .
Sonuçta kendine yardım .
Diğer kart bilğiler vs gibi olmassa nasıl çözüm bulunacak
Devre tabiki gibi veya şema ile İp uçları .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .

Bana zor geldi .
Elektronik bilğimde yok .
Bazen bir yerden ip uçu ile bulabiliyorum ( google da veri varsa )

Biraz tenkit olacak ama kalite çekim fotolar çeşitli yönlerden konu sahibi yayınlaması gerekirdi .
Sonuçta kendine yardım .
Diğer kart bilğiler vs gibi olmassa nasıl çözüm bulunacak
Devre tabiki gibi veya şema ile İp uçları .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla kalın .
değerli ustam, ben de elektronikçi değilim, siz de elektronikçi değilsiniz. bizim derdimiz elektronik değil. sizin araştırmacı ve bulucu olmanız. unutmayalım yaratıcı kullanılmasını istemediği yetenekleri kullarına vermez. yüce yaratan da size böyle bir yetenek vermiş ve sonuna kadar kullanıyorsunuz. ama sorun sizin yeteneğiniz değil, soru soranların yetersiz bilgi vermesi. kelimeleri özellikle seçerek kullandım. çünkü benim dilim biraz...

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri