Vaillant VRT 350f termostat sorunu

sami inci

Profesyonel Üye
Bu tetmostatla 7/24 zaman ayarı yapılarak kombi çalıştırılabilmektedir.Bu programın çalışabil-
mesi için,termostata tarih ve saat bilgileri girilmesi gerekmektedir.1 saniyelik elektrik dalgalan-
malarında bile,takvim 01.01.2010 tarihine ,saaat 09 a dönerek kombi ( gece program dışı bile
olsa ) devreye girerek ısıtma başlamaktadır.
Bu konuyu,ilgililerine bildirdiğimde " efendim,ürünler Avrupa standardına ! göre yapıldığı için
bu durum oluyor " gibi absürt ( sanki,Avrupada hiç salınım veya kesinti olmuyormuş böbürlen-
mesi ) bir cevapla olay geçiştirilmeye çalışılıyor.
İlgililere 1 ay önce yapmış olduğum yazılı uyarıya cevap verme tenezzülünde bulunulmayınca,
konuyu Şikayetvar web sitesinde açtım.Şikayet günü Vaillant yetkilileri arıyarak,konuyu sanki
okumamışlar gibi,laf olsun torba dolsun kabilinden arıyarak,kısa süre sonra arıyacaklarını belir-
terek beni tekrar uykuya yatırdılar ! .Sonuç,gidiş o gidiş.
Kurumdan tatmin edici davranış görmeyince,durumu,Sanayi Bakanlığına AYIPLI ÜRÜN şikayeti
ile müracaatta bulundum.Önümüzdeki günlerde,konuyu Almanya merkezlerine tekrar yazaca ğım.
Canımı sıkan konu,ilgisizlik bir tarafa,bu ürünün madem böyle bir ayıbı ( bana göre defosu ) var,o zaman,bu ürünü satarken,müşteriye bu ayıbın söylenmesi gerekmezmiydi ?
Bu ayıbın ( defonun ) ,yarım asırlık geçmişi ve yüzlerce ( belkide binlerce ) arge Mühendisi ça-
lıştıran bir kurum tarafından düşünülmemiş olması,ayrıca yüzkarası bir durumdur.Kendileri gibi !
şebekeleride akıllı olan ! bu Avrupalılar,bu sorunu bizim teknik elemanlarımıza sorsa,10 saniye
içerisinde çözümünü öğrenirlerdi.Aynı ürünler,internet ortamında,halen 4500 ₺ civarında satıl -
maya devam etmektedir.
Sanayi Bakanlığı ve kendilerince sorun çözülmezse,konuyu mahkemeye taşıyacağım.Oralardan-
da sonuç alamamam halinde,kombi ve malum termostatını çöpe atacağım.
Çok basit bir modifikasyon ile,termostat sorununun çözüleceğini iddia ediyorm.Sizlerin,bu ko -
nudaki çözüm öneri ve düşüncelerinizi almak istiyorum.

Son düzenleme:
Bu tetmostatla 7/24 zaman ayarı yapılarak kombi çalıştırılabilmektedir.Bu programın çalışabil-
mesi için,termostata tarih ve saat bilgileri girilmesi gerekmektedir.1 saniyelik elektrik dalgalan-
malarında bile,takvim 01.01.2010 tarihine ,saaat 09 a dönerek kombi ( gece program dışı bile
olsa ) devreye girerek ısıtma başlamaktadır.
Bu konuyu,ilgililerine bildirdiğimde " efendim,ürünler Avrupa standardına ! göre yapıldığı için
bu durum oluyor " gibi absürt ( sanki,Avrupada hiç salınım veya kesinti olmuyormuş böbürlen-
mesi ) bir cevapla olay geçiştirilmeye çalışılıyor.
İlgililere 1 ay önce yapmış olduğum yazılı uyarıya cevap verme tenezzülünde bulunulmayınca,
konuyu Şikayetvar web sitesinde açtım.Şikayet günü Vaillant yetkilileri arıyarak,konuyu sanki
okumamışlar gibi,laf olsun torba dolsun kabilinden arıyarak,kısa süre sonra arıyacaklarını belir-
terek beni tekrar uykuya yatırdılar ! .Sonuç,gidiş o gidiş.
Kurumdan tatmin edici davranış görmeyince,durumu,Sanayi Bakanlığına AYIPLI ÜRÜN şikayeti
ile müracaatta bulundum.Önümüzdeki günlerde,konuyu Almanya merkezlerine tekrar yazaca ğım.
Canımı sıkan konu,ilgisizlik bir tarafa,bu ürünün madem böyle bir ayıbı ( bana göre defosu ) var,o zaman,bu ürünü satarken,müşteriye bu ayıbın söylenmesi gerekmezmiydi ?
Bu ayıbın ( defonun ) ,yarım asırlık geçmişi ve yüzlerce ( belkide binlerce ) arge Mühendisi ça-
lıştıran bir kurum tarafından düşünülmemiş olması,ayrıca yüzkarası bir durumdur.Kendileri gibi !
şebekeleride akıllı olan ! bu Avrupalılar,bu sorunu bizim teknik elemanlarımıza sorsa,10 saniye
içerisinde çözümünü öğrenirlerdi.Aynı ürünler,internet ortamında,halen 4500 ₺ civarında satıl -
maya devam etmektedir.
Sanayi Bakanlığı ve kendilerince sorun çözülmezse,konuyu mahkemeye taşıyacağım.Oralardan-
da sonuç alamamam halinde,kombi ve malum termostatını çöpe atacağım.
Çok basit bir modifikasyon ile,termostat sorununun çözüleceğini iddia ediyorm.Sizlerin,bu ko -
nudaki çözüm öneri ve düşüncelerinizi almak istiyorum.
Bende de kablosuz oda termostatı var . Gördüğüm kadarıyla bu termostatların üzerinde yazan markaların gerçek üretici ile bir alakası yok . Nereden biliyorsun diyeceksiniz . Benim kendi termostatımı başka bir çok marka adı altında gördüm . Kullanma kılavuzu bile aynı . Zaten kombi yanındaki üniteninde yaptığı sadece bir kontak kapatmak . Bu noktada kombiye kahretmek yerine daha kaliteli bir termostat almak daha mantıklısı bence sami baba .

Zaten kombi yanındaki üniteninde yaptığı sadece bir kontak kapatmak . Bu noktada kombiye kahretmek yerine daha kaliteli bir termostat almak daha mantıklısı bence sami baba .
Her ünite aynı değil üstad. Sami Beyin ünitesi sadece kuru kontaktan ibaret değil, modülasyon yapıyor. Zaten o yüzden bu kadar pahalı. Sami Bey bu durum ilk günden berimi var yoksa sonradan mı ortaya çıktı?
Saat tarih bilgileri kablosuz ünite üzerinde tutulmuyor mu? Elektrik dalgalanması ile bu bilgiler nasıl silinebiliyor, enteresan bir durum.​

Alındığı ilk gündenberi var.Vaillant ilgilileri-
de,bu uygulamanın var olduğunu kabul ediyorlar.Absürd olan,bu durumun,Avrupa standartları gereği ile olduğu söylenmesi. Bu anlamsız uygulama nasıl standart oluyormuş anlamak zor.Sanki,Avrupalılar çok akıllı ! imiş,şebekeleride öyle imiş gibi.İçine 5 kuruşluk batarta ! koymayı beceremiyen / düşünemiyen yüzlerce ( belkide binlerce ) Arge çalışanı besleme- leri boşa çalışıyor.Bizim gibi ülkeleri geri kalmış ülke gözü ile gören gerikalmışlar. Bana göre,bu ürünler AYIPLI diye sınıflan- dırılması gereken ve düzeltilmesi gereken ürünler.Ha,benim ürünüm böyle,işine geli- yorsa al diyorsa,o zanan,tüketiciye satış yaparken,bu ayıbı söylemesi gerekir.Saat
tarih bilgileri bu mobil termostat üzerinde ve bu ünite 4 adet bataryalı.
Bu ünite,kombi yanında bağlı başka bir
ünite ile haberleşiyor.O ünite beslemesi,
kombi üzerindeki Şebeke bağlantısı ile bağlantılı.Bence,o ünite üzerinde,haber -
leşme devresi ! ,bir batarya ile besleniyor
olması gerekirdi.

Son düzenleme:
Galiba bu cihazların hepsinde aynı durum var. Aşağıdaki linkte sizinle benzer bir durumdan muzdarip olan birisinin konusu var. İşin saçma tarafı tarih saat bilgileri alıcı ünitede saklanıyormuş.
https://www.diynot.com/diy/threads/vaillant-vrt370f-losing-settings.602369/
Bu tür tutarsızlıklar malesef kablosuz iletişimde default olarak yaşanacak herhalde bir yüzyıl daha . Güya benim kombide bazen havanın ve odanın sıcak olduğu durumlar da kapanmayıp çalışmaya devam ediyormuş . Ben hanımın yalancısıyım . Bana her söylediğinde ben hadi len öyle şey mi olur diyorum :)

Son düzenleme:
Bu tür tutarsızlıklar malesef kablosuz iletişimde default olarak yaşanacak herhalde bir yüzyıl daha . Güya benim kombide bazen havanın ve odanın sıcak olduğu durumlar da kapanmayıp çalışmaya devam ediyormuş . Ben hanımın yalancısıyım . Bana her söylediğinde ben hadi len öyle şey mi olur diyorum :)

Aman doktor,caanıım gülüm dooktoor,deeerdimee bi çaree .;)Sn.Serkan bey ne diyor bu duruma ?

Son düzenleme:
Girişimlerden herhangi bir sonuç alamayıp cihazı gözden çıkarmaya niyetlendiğinizde bir operasyon düşünülebilir. Şimdi kurcalasanız çözüm bulacakları varsa da müdahale etmişsiniz diye bahane edebilirler.

Değiştirecek parayı bulduğumda ;),kent
meydanında tv fimi çekip,you tubda yayın-
larken,üstünden kağnı ! geçirip çöpe atma
görüntüsü ekliyeceğim.:rolleyes:Bu ayıp,onlara
yeter.Unuttuğum bişey var.Başka adreste-
ki aynı kombi,on/of uzaktan kumandalı termostatla sorunsuz çalışıyor.Konuyu,bi-
zim Mühendisimize emanet etselerdi,so -
runun 10 dk. da çözüleceğinden de adım
gibi eminim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular