Uzaktan kuyu motoru çalıştırma yardımı

Arkadaşlar, formun yeni üyesiyim ve yardıma ihtiyacım var.Hali hazırda çalışmakta olan köyümüzün kuyusu-deposu arasına depoya takacağım şamandıra ile uzaktan kuyuyu kontrol etmek istiyorum.Tüm sistemi hazırladım ancak, kumandanın vericisi olan kısmını şamandıraya bağladığımda şamandıranın tek bir komut vermesi gerekiyor (Aç-Kapa) çünkü kumandanın çalışma prensibi böyle tek komut ile çalışıyor.Ben arada ne kullanayım ki şamandıra devreyi tamamladığında verici tek bir komut versin ve devreden çıksın. Yardımlarınızı bekliyorum.(Yani tek seferlik yol verecek anahtar-röle-devre tavsiyesi bekliyorum)

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn. Kadersiz-37,

Sistemi kontrol etmek için bir röle koyman yetecektir. Aç komutu geldiğinde rölen enerjilenek ve sistemin çalışacak. Aç komutu kesildiğinde rölenin enerjisi kesilecek ve sistemin duracaktır.

Sn. Kadersiz-37,

Sistemi kontrol etmek için bir röle koyman yetecektir. Aç komutu geldiğinde rölen enerjilenek ve sistemin çalışacak. Aç komutu kesildiğinde rölenin enerjisi kesilecek ve sistemin duracaktır.

Doğru söylüyorsun ancak, kullandığımız verici TV Kumandası mantığı ile çalışıyor, yani bas-bırak. Onun için Aç komutu gelir gelmez 1-2 saniye içerisinde komutun iptal edilmesi lazım yani merdiven otomatiği mantığı olacak.(Bas çalışsın 1-2 sn sonra kapansın)
Aç Komutunu verince verici komut verecek ve komut kesilmiş olacak.

Merhaba

sisteme bir adet kontaktör monte ederek yapabılırsınız sanırım standart muhurleme devresı kullanarak yapılabılır gıbıme gelıyor tabı samadıranız kuru kontak verıyorsa uygun olur.

Değerli arkadaşım sayfaya devre şekli ekleyemediğim için kısaca anlatacağım
öncelikle benim tasarladığım 2 adet zaman rölesi ve 2 adet 220VAC röle ve 1 adet kuyu şamandırasının NA ve NC kontak uçları var.Devrede şamandıra kontağının NA çıkışına ilk zaman rölesinin bobin ucunu bağla ve yine NA Kontak çıkışından zaman rölesinin NC kontağından geçirerek 1.rölenin bobin ucuna girmelisin.Son olarakta verici devresi açma buton ucunun çıkışını 1. rölenin NA kontak ucuna girerek bitiriyorsun.Burada zaman rölesi saniye bazlı almanı tavsiye ederim süreyide 3 sn olarak ayarlarsan dediğin sinyali verecek ve verici kontak ucunu 3 sn kapalı bırakıp tekrar açık konuma dönecektir.Aynı işlemi Seviye şamandırasının NK kontak çıkışı içinde yaparsan verici kumanda kapama butonu uçlarına bağladığında devren şamandıranın her kontak değişiminde röle 1 ve röle 2 kontaklarını 3 sn süreyle kapalı yapacak ve tekrar açacaktır.Dediğim gibi devre şeması eklemeyi bilemediğim için şema gönderemiyorum.Yardımcı olmasını dileğiyle kolay gelsin...

Değerli arkadaşım sayfaya devre şekli ekleyemediğim için kısaca anlatacağım
öncelikle benim tasarladığım 2 adet zaman rölesi ve 2 adet 220VAC röle ve 1 adet kuyu şamandırasının NA ve NC kontak uçları var.Devrede şamandıra kontağının NA çıkışına ilk zaman rölesinin bobin ucunu bağla ve yine NA Kontak çıkışından zaman rölesinin NC kontağından geçirerek 1.rölenin bobin ucuna girmelisin.Son olarakta verici devresi açma buton ucunun çıkışını 1. rölenin NA kontak ucuna girerek bitiriyorsun.Burada zaman rölesi saniye bazlı almanı tavsiye ederim süreyide 3 sn olarak ayarlarsan dediğin sinyali verecek ve verici kontak ucunu 3 sn kapalı bırakıp tekrar açık konuma dönecektir.Aynı işlemi Seviye şamandırasının NK kontak çıkışı içinde yaparsan verici kumanda kapama butonu uçlarına bağladığında devren şamandıranın her kontak değişiminde röle 1 ve röle 2 kontaklarını 3 sn süreyle kapalı yapacak ve tekrar açacaktır.Dediğim gibi devre şeması eklemeyi bilemediğim için şema gönderemiyorum.Yardımcı olmasını dileğiyle kolay gelsin...
Çok teşekkür ediyorum, bu bilgi çok işime yarayacak.

bir adet zaman rolesi koy start geldiğinde zaman rolesi saymaya başlar ve belirttiğin süre kadar saydıktan sonra enerji kesilir....

arkadaşım bence sana lazım olan sadece darbe akım anahtarı..
telemekanik katoloğundan darbe akım anahtarını bulabilirsin.
özelliği ise her enerji gelmesinde açıksa kapalı , kapalıysa açık oluyor ..
teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,239
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri