USB yardım

commando

Üye
PC de usb den 5 volt 500ma alabiliriz ben bu usb ye 2 volt 1,95 amper yük bağlıyacağım , bunun için LM350 voltaj regülatörü kullanıcam yük ile usb arasına ,bu regülatörün çıkışından max 3 amper çekilebiliyor .
Sorum şu : yükün regülatörden akım çekeceğini ve usb portuna zarar vermeyeceğini düşünüyorum acaba bu düşüncem doğrumu ?

Yanlis. sizin kaynağınız 500 ma iken nasil 2 voltta 2 amper alacaksiniz.

Lm350 lineer bir regulatordur. bu regulatoru kullanirsaniz 2 voltta 500 ma den daha fazla alamazsiniz. USB portuna zarar verirsiniz.

Lineer degilde smps bir step down regulator kullanirsaniz teorik olarak hesaplarsak 5 volt 500 ma icin 5x0.5=2.5 watt eder. bu gucle 2 voltta maksimum 1.25 amper akim alabilirsiniz. bu hesap maksimumu belirtiyor ve kayipsiz kayiplarida devreye sokarsaniz bu deger duser.

Cok elzem degilse usb kullanmayin cep telwfonu sarj aleti kullanin yada guc kaynafi kullanim derim.

anladım 2.5 watt güç kaynağından 3.9 watt beslemeye çalışmak mantıksız oldu yoktan var etmeye çalıştım.

peki hocam 12 v 1.5 amp adabtör var bende LM350 ile 2v 1.95 amp yükü besleyebilirmiyim ? yoksa çıkış akımı yine en fazla 1.5 amp mı olur ? giriş ve çıkış güçleri aynı olmazmı ?

Besleyemezsiniz. Ama lm350 yerine yeni nesil lm2596 turu voltaj regulatoru kullanirsaniz olur.

2 volttaki 1.95 amper ceken yukunuz nedir?

yük diyelim hocam =) teşekkür ederim

Yuk dedik gitti ..

Ya demem su ki hani yuku bilseydik farkli onerilerde bulunabiliriz diye demistim.

Kolay gelsin.

P=I x V formulünü bilmeyene yükü sorulmaz :D

pek sevmediğim bir üslup ile cevap yazmışsınız ama sakin bir şekilde sadece gülüyorum hocam...bakın :D
çalıştığım alan gömülü sistemler özellikle fpga ler üzerine çalışıyorum voltaj regülatörleri ile ilgili bilgim az formül bilmemek değilde kafama takılan şey ve internette bulamadığım şey regülatörlerde giriş ve çıkış akımı arasındaki bağıntı , güç kaybı varmı çıkışta varsa ne kadar ? bunu anlamaya çalıştım

pek sevmediğim bir üslup ile cevap yazmışsınız ama sakin bir şekilde sadece gülüyorum hocam...bakın :D
çalıştığım alan gömülü sistemler özellikle fpga ler üzerine çalışıyorum voltaj regülatörleri ile ilgili bilgim az formül bilmemek değilde kafama takılan şey ve internette bulamadığım şey regülatörlerde giriş ve çıkış akımı arasındaki bağıntı , güç kaybı varmı çıkışta varsa ne kadar ? bunu anlamaya çalıştım

kolay gelsin :)

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri