UPS'ye 2 akü yerine 1 akü taksam sorun olur mu?

Cenk85

Üye
turnçmatik digitech 1200va ups'im var 2 akülü 12v 7a.

seri bağlama kablosu fena halde tahrip olmuş pas çözücü işe yaramadı kabloyuda bulamadım.

sadece ani elektrik kesintileri ve voltaj inip çıkmaları için kullanıyorum, destek süresi mühim değil yani.

o yüzden 2 akü yerine 1 tane bağlasam destek süresi haricinde sorun yaratır mı? Şarj olayında mesela?

Tek akü dolunca şarjı otomatik keser mi? Yoksa 2 akü var diye davranıp şarja devam mı eder?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kesinlikle iki akü kullanmalısınız. Tek aküye düşemezsiniz. Çalışma voltajı 24 volt olan bir sisteme 12 volt akü bağlamanız çok tehlikeli.

Çok özel bir birleşim değil. Bildiğimiz sokeyli bağlantı olmalı. Aşağıdaki resmini gördüğünüz tipte ise bir kablo ile yeniden kablonuzu yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

kablo-soketleri-uclari11.jpg

Kesinlikle iki akü kullanmalısınız. Tek aküye düşemezsiniz. Çalışma voltajı 24 volt olan bir sisteme 12 volt akü bağlamanız çok tehlikeli.

Çok özel bir birleşim değil. Bildiğimiz sokeyli bağlantı olmalı. Aşağıdaki resmini gördüğünüz tipte ise bir kablo ile yeniden kablonuzu yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

kablo-soketleri-uclari11.jpg

aynen bu şekilde bağlantı kablosu, neyse o zaman kablo bakayım ben.

hazır satan bulamadım o yüzden böyle fikir geldi aklıma.

bunun özel bir adı var mı?

Bulunduğunuz yeri bilmiyorum ama herhangi bir elektrikçide yaptırabilirsiniz. Kendinizde alıp yapabilirsiniz. Hazırını bulmanız düşük bir ihtimal çünkü özel bir kablo. Ama yapılabilir.

Bu soketten 2 adet alıp kısa bir kablo temin ederseniz kabloların bağlanacağı yerleri bir pense , kargaburun veya yan keski ile sıkabilirsiniz.

Özel bir adının olduğunu sanmıyorum.

Bulunduğunuz yeri bilmiyorum ama herhangi bir elektrikçide yaptırabilirsiniz. Kendinizde alıp yapabilirsiniz. Hazırını bulmanız düşük bir ihtimal çünkü özel bir kablo. Ama yapılabilir.

Bu soketten 2 adet alıp kısa bir kablo temin ederseniz kabloların bağlanacağı yerleri bir pense , kargaburun veya yan keski ile sıkabilirsiniz.

Özel bir adının olduğunu sanmıyorum.

son olarak eski kablolar biraz deforme değiştirsem nasıl kablo almam gerekir?

şunu buldum soket olarak: http://urun.gittigidiyor.com/yapi-m...faston-tip-kablo-pabucu-10lupk-mavi-137516248

Eğer kablonun üzerinde iletken çapı yazıyorsa o kalınlıkta iletken bulmanızı öneririm.

Ayrıca soket konusunda bu şekilde 2 farklı soket var. Biri ince biri kalın model. Akünüzün soket genişliğini ölçün linkini verdiğiniz üzün bu genişliğe uygunsa olur. Resmine bakıldığında uygun görünüyor.

2 farklı çeşit var satıcıda ikisinide almayı düşünüyorum olur heralde.

son olarak demiştim ama birşey daha sormam lazım.

aküleri seri olarak nasıl bağlayacağım ups'e?

ups'te bulunan karttan 2 kablo geliyor kırmızı ve siyah.

ayrıca bir siyah kablo var kısa. aküleri seri bağlamak için galiba.

bağlantı nasıl olacak? yordum sizi farkındayım:)

SFN_qdW5DNIbTXtRPyoYsoOCfzIUmdxc-qGCdYAhV8tKIIEX1Q.jpg

Yukarıdaki resmi örnek alın.

Ups den gelen kırmızı kabloyu 1. akünün kırmızı ucuna. Bu uç pozitif artı + uç. 1. akünün siyah ucunu 2. akünün kırmızı ucuna yapacağınız kısa kablo ile birleştireceksiniz. 2. akünün siyah ucu ise negatif yani eksi - ucudur. bu ucuda upsinizin siyah ucuna bağlayacaksınız.

Yukarıdaki resimde 3 akü var. siz bunun 2 akülüsünü düşünün ortadaki akü yokmuş gibi farzedin.

Biz bu bağlantı şekjline seri bağlantı diyoruz.

SFN_qdW5DNIbTXtRPyoYsoOCfzIUmdxc-qGCdYAhV8tKIIEX1Q.jpg

Yukarıdaki resmi örnek alın.

Ups den gelen kırmızı kabloyu 1. akünün kırmızı ucuna. Bu uç pozitif artı + uç. 1. akünün siyah ucunu 2. akünün kırmızı ucuna yapacağınız kısa kablo ile birleştireceksiniz. 2. akünün siyah ucu ise negatif yani eksi - ucudur. bu ucuda upsinizin siyah ucuna bağlayacaksınız.

Yukarıdaki resimde 3 akü var. siz bunun 2 akülüsünü düşünün ortadaki akü yokmuş gibi farzedin.

Biz bu bağlantı şekjline seri bağlantı diyoruz.

çok teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri