Ups cihazını aydınlatmada kullanmak istiyorum.

Adakin

Üye
Merhaba iş yerinde kullanmadığim TRUST PW-4100T ups cihazımı elektirik kesildiği zaman evde aydınlatma için kullanmak istiyorum .
Kapasitesi 1kVA / 480W , eski aküyü değiştirdim yeni 9 amper yuasa taktım. Üzerindeki alarmı söktüm. Bir adet osram 8w tasaruf ampülü beslemekte kullanacam. watt/volt= Amper formülünden yola çıkarak 8W/220v= 0.036 A 9 amper aküyle uçuk tüketim süreleri çıkıyor . Biyerde hesap hatası yaptiğimı biliyorum . Bu yuzden ups cihazımla 8w tasaruf ampulünü nekadar süre besliyebileceğimi sizlere danışmak istedim. Cevaplarınız için şimdisen teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hesapta yanlışlık var sizin akünüz 220 değil 12 volt yaklaşık 5 saat yetebilir.

Teşekkür ederim çıkış gücü 220v olduğu için beni yanılttı . Sanırım 12v dan 220v a dönüştürücü invertör kullanırkende formüldeki v bölümüne 12 yazmamız gerekiyor , hesaplama aynı.

Doğrudur ayrıca inverter - ups kayıplarınıda hesaba katmak gerekiyor.

Doğrudur ayrıca inverter - ups kayıplarınıda hesaba katmak gerekiyor.
Selam hocam siz bayagi bilgili gibisiniz bu konularda benim elimde 500 watt lik invertör aku şarj cihazı 4 ad 18 watt lik led ampul 220 volt çıkışlı ben bunları 5 saat yakmak icin kaç amper aku almalıyım sizce kuru aku mu jel aku mu olsun.birde 12 volt luk led ampul alsam daha uzun süre mi kullanabilirim invertör ile 12 volt çıkışlı led ampul çalıştırılirmi.aarkadaşım birinden para ile öyle bir sistem almış içini acmadik heralde jel aku var 3 ad 12 volt çıkışlı led ampul var tel şarj yeri falan var 6 veya 7 saat çalıştırıyor bu ampulleri .bbir de 12 volt cikisli ampul dışında hiç bir ampul çalıştırmiyor (220 ile çalışan ampul falan çalıştırılabilir ) sizce ne vardır icinde heralde invertör yok heralde şimdiden teşekkürler yardımlarınız icin

4*18 = 72 vat 5 saat çalışırsa 72*5 = 360 vat olur. 12 volt akü amperini bulmak için 360/12 = 30 amper akü gerekir. Süre ve kayıplar göz önüne alınırsa en az 60 amperlik akü gerekecek. İnverter yerine 12 voltluk ampul kullanırsanız daha uzun süre kullanabilirsiniz. Aynı şekilde akü amper gereksinimi de azalır. Benim tercihim 12 volt kullanma yönünde olurdu. Jel aküler daha uzun ömürlü olur ama akü kapasitesini büyük tutarak normal aküde kullanabilirsiniz. İnverter gerilimi yükselttiği için 12 voltluk ledleri bozar. Arkadaşınızın sisteminde inverter yoktur 12 volt kullanılıyordur.

4*18 = 72 vat 5 saat çalışırsa 72*5 = 360 vat olur. 12 volt akü amperini bulmak için 360/12 = 30 amper akü gerekir. Süre ve kayıplar göz önüne alınırsa en az 60 amperlik akü gerekecek. İnverter yerine 12 voltluk ampul kullanırsanız daha uzun süre kullanabilirsiniz. Aynı şekilde akü amper gereksinimi de azalır. Benim tercihim 12 volt kullanma yönünde olurdu. Jel aküler daha uzun ömürlü olur ama akü kapasitesini büyük tutarak normal aküde kullanabilirsiniz. İnverter gerilimi yükselttiği için 12 voltluk ledleri bozar. Arkadaşınızın sisteminde inverter yoktur 12 volt kullanılıyordur.
Yani direk aküden ne invertore ne konvertör e gerek duymadan direk çalışırmi 12 voltluk led ampuller.mesela 4 tane 15 wattlik 4 ad 12 volt ile çalışan ampulü 4 saat çalıştırmak için invertör süz kaç amper akü almak lazim

Çalışır en az 40 ampersaatlik akü olsun.

Bilgisayar icn prizler icin asansor icin falan guzel olur ups ama sadece aydinlatma icin biraz fazla maliyetli olmayacak mı.
mesela mum guzel bir cozum :)
Daha teknolojik isteyenler icin de floresan el ve duvar lambalari oluyor. Enerji kesildiginde devreye giriyor. Hemde ups le ayni hizda

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,230
Son üye
sercankars

Yeni konular

Geri