Ufo marka soba kablo yanması

bakambi

Üye
Öncelikle herkeze merhaba bir adet 3000w ufo marka ısıtıcım var neredeyse her hafta iç kısımda ki kablolar yada papuç lar yanıyor kömür gibi oluyor üzerinde ki kablosu kendi orjinal kablosu papuç lar papuç pensesi ile sıkılıyor elektrik bağlantılarında bir gevşeklik yok yine de kablo uc lari komurlesiyor bugün de termostat kavruldu rezistans ucuna gelen kabloyu silikon kablo takıyorum bu sefer ek yaptığım yerden yaniyor eki de sağlam yapıp üstüne klemens takıyorum yine yanıyor en baba 2 hafta dayaniyor sonra ufonun yanından alev atıyor yardımlarınızi bekliyorum

1-Ufo'nun rezistansı durumu nasıl ölçüm yaptınız mı ?
2-Rezistansı yanlış kurulum neden ile bir noktaya toplanmış olabilir belirli noktada çok fazla ısıya neden oluyor ise normalden fazla akım çekmesine nedne olur. En zayıf noktadan fazla gecen elektron sonucu kablo izolasyonu bozulur.
3-Çok uzun sürekli yüksek sıcaklıkta çalışır ise(termostadın iptal edilen veya arzalı olduğu durumlarda) 2,5 mm altında olan kablolar eriyecektir.

Öncelikle herkeze merhaba bir adet 3000w ufo marka ısıtıcım var neredeyse her hafta iç kısımda ki kablolar yada papuç lar yanıyor kömür gibi oluyor üzerinde ki kablosu kendi orjinal kablosu papuç lar papuç pensesi ile sıkılıyor elektrik bağlantılarında bir gevşeklik yok yine de kablo uc lari komurlesiyor bugün de termostat kavruldu rezistans ucuna gelen kabloyu silikon kablo takıyorum bu sefer ek yaptığım yerden yaniyor eki de sağlam yapıp üstüne klemens takıyorum yine yanıyor en baba 2 hafta dayaniyor sonra ufonun yanından alev atıyor yardımlarınızi bekliyorum

Rezistans kopuk galiba .
Yenisi ile değiştirmeniz .
En çok ısınan yerden kopar .
Her ek bir arıza nedenidir .

Son düzenleme:
1-Ufo'nun rezistansı durumu nasıl ölçüm yaptınız mı ?
2-Rezistansı yanlış kurulum neden ile bir noktaya toplanmış olabilir belirli noktada çok fazla ısıya neden oluyor ise normalden fazla akım çekmesine nedne olur. En zayıf noktadan fazla gecen elektron sonucu kablo izolasyonu bozulur.
3-Çok uzun sürekli yüksek sıcaklıkta çalışır ise(termostadın iptal edilen veya arzalı olduğu durumlarda) 2,5 mm altında olan kablolar eriyecektir.
Öncelikle cevabınız için tesekur ederim bu ufo yaklaşık 15 20 yıllık bir ufo üzerinde ki rezistans i fabrika dan çıktığı rezistans i hiç değişmedi evet otamatik olarak fazla kullanmıyoruz ama aşırı da yüksek çalıştırmiyoruz kendi orjinal kablosunun bunca yıldan özelliğini yitirebilecegini düşünerek yeni kablo takacağım ama ek yapsam da yapmasam da o papuç lar ve kablo uçları 2 haftaya kömür gibi oluyor çok aşırı güç çektiğini düşünmüyorum cunki priz de ve erkek fiș de hiç deformasyon yok

Bir kablo eki iki nedenle yanar.

1 gevşek bağlantı yada zamanla gevşemeyin nedeni ile bağlantı noktası yanar.

2 yanan nokta rezistans ile kablo birleşimi ise bu nokta rezistans telinin ısınması ile yanıyor.

Ek yerinizin yapmasının başka nedeni olamaz.

Tavsiye

2. Nedeni ek yerini porselen klemensle yapın. Birde öyle deneyin.

Bir kablo eki iki nedenle yanar.

1 gevşek bağlantı yada zamanla gevşemeyin nedeni ile bağlantı noktası yanar.

2 yanan nokta rezistans ile kablo birleşimi ise bu nokta rezistans telinin ısınması ile yanıyor.

Ek yerinizin yapmasının başka nedeni olamaz.

Tavsiye

2. Nedeni ek yerini porselen klemensle yapın. Birde öyle deneyin.
Şimdi yeni kablo taktım ek yapmadım bir kuş gözü bir de jack papuç taktım papuç sıkma pensesi ile uçlarına da makaron taktım bakalım yanma yapacak mı yine
Sadece topraklama kısmına ek yaptım orası da hiç bir şekilde zarar görmüyor genelde faz i nereye alırsam orası yanıyor termostat a alırsam termostat rezistans ucuna alırsam uca aldığım faz kablosu çıkamadim işin içinden

Ekli dosyalar

• IMG_20240113_111142.jpg
    IMG_20240113_111142.jpg
    163.1 KB · Görüntüleme: 15
Jack , pabuç , yanmaz kablo vs gibi ürünlerin amper desteği, yanmaz makoron .
Rezistans kopuk ise .
Porselen klemens veya civata somunla ek .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri