TV Trafosu Sürerken Yanan Mosfet Sorunu

ayhan89

Üye
tv trafosu sürmek için kullandığım mosfetlerim devamlı yanıyor. şöyleki eski tv'den söktüğüm flyback trafonun dıştaki ferrit nüvesine primer sargı olarak 8'er tur sarım yaptım ve irf530n ile pwm kare dalga uyguluyorum. bunun için tl494 ile yaklaşık 50 kHz civarı kare dalga üretip ir2101 mosfet sürücü ile mosfetleri sürüyorum. flyback trafonun ucunda yaklaşık 18 kilovolt (2 cm ark boyu) seviyesinde bir gerilim elde ediyorum. ancak bunu yaklaşık 20-30 sn kadar yapabiliyorum sonrasında mosfetlerimden biri muhakkak yanıyor. sağlamlık kontrolü yaptığımda mosfetin delik olduğunu anlıyorum. aslında bu yaptığım devre "zvs" nam-ı diğer mazzilli devresinin eşdeğeri denilebilir. ancak ben frekansı bir mikrokontrolcü ile üretmeyi istiyorum. yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla primer sargıdan gelen ters akımlar mosfetleri bozuyor ve snubber tarzı devreler kullanmam gerekiyor ama emin olmak için siz değerli üstatların fikirlerine ihtiyacım var. devrenin şemasını en kısa sürede ekleyeceğim.

mosfet aşırı ısınıp tanıyorsa aşırı akım yada iyi sürülemediği için yanıyor.
soğukken yanıyorsa yüksek voltaj kanaklı arıza olabilir.
primer sarımını artırıp deneme yapabilirsiniz.

ilk başta mosfet sürücü olmadan denemiştim hızla ısınıp bozuluyorlardı. şimdi mosfet sürücü ile denediğimde ısınma biraz daha geç oluyor ama yinede bozuluyor.
peki hocam primer sarımı artırmanın nasıl bir etkisi olur?

Şemanızı paylaşır mısınız? 8er tur pirmer derken iki pirimer ve iki mosfetle mi çalışıyorsunuz?

Şema ve bağlantı şeklini eklermisiniz?

ilk başta mosfet sürücü olmadan denemiştim hızla ısınıp bozuluyorlardı. şimdi mosfet sürücü ile denediğimde ısınma biraz daha geç oluyor ama yinede bozuluyor.
peki hocam primer sarımı artırmanın nasıl bir etkisi olur?
Giriş empedansı artar ısınma azalır.

Şemanızı paylaşır mısınız? 8er tur pirmer derken iki pirimer ve iki mosfetle mi çalışıyorsunuz?

Şema ve bağlantı şeklini eklermisiniz?
2 adet 8 turlu +12V giriş uçları ortak primer sargı diğer uçlar ayrı ayrı 2 mosfetin drain ucuna gidiyor. şemayı en kısa sürede ekleyeceğim.

Giriş empedansı artar ısınma azalır.

peki çıkış geriliminin düşmesine sebep olur mu?

teoride çıkış gerilimi düşer. fakat az sarımlı durumda primer iyi sürülmemişse zaten çıkış voltajıda düşüktür.

trafona snubber devresi bağla..

1601494088580.png

değerli hocalarım devre şemasını ekledim. amatörce bir devre olduğunu biliyorum elimde olan komponentleri değerlendirmeye çalıştığım için uygun olmayan devre elemanları olabilir.
devrede tl494 50kHz civarı %50 duty cycle bir pwm kare dalga üretiyor. mosfet sürücü vasıtasıyla yüksek frekansla mosfetleri sürerek tv trafosunu sürmeye çalışıyorum ancak 20-30 sn kesintisiz çalıştığında mosfetlerde aşırı ısınma oluyor ve 1 tanesi bozuluyor yada kesikli şekilde devreyi çalıştırdığımda da mosfetlerden biri bozuluyor.

trafona snubber devresi bağla..
snubber devresini bu devrede nereye eklemeliyim?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri