tum programlarda kullanilabilecek library olusturmak

merhaba degerli arkadaslar ornekle aciklamanin daha faydali olacagini dusunuyorum;

su pompa istasyonumuzun oldugunu dusunelim 10 tane motorumuz var her motorun calismasi icin gerekli olan uc tane kosul var

bir fonksiyon yazip bunu 10 kez programimin icine cekmek istiyorum FC105 gibi mesela yazdigimiz fonksiyon FC20 olucak ben bunu baska bir fc icerisinde istedigim kadar cagirabilicem ve bu fonksiyon icerisinde motoru calistirabilmem icin gerekli olan tum kontroller bulunacak

bunu nasl yapabilirim arkadaslar yardimlarinizi bekliyorum, dun biraz deneme yaptim ama basarili olamadim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Map yaparsan olur.
İç bitleri çıkış bitlerine bağlayıp istediğin biti çağırıp kullanabilirsin. Yada STL benzeri bir dille de yapapilirsin. Sayıcı ile olur bir sürü yol var. Önce hayal kur (kağıt kalemle yaz) sonra uygula, değiştirip silerek sonuca ulaşmak zordur(tek seferde).

FB'ler konusuna bir göz atmanı tavsiye ederim. FB'ler içerisine yazdığın ve sembolik olarak atadığın giriş/çıkışların olduğu blokları FC'ler içerisinde çağırarak sorununu çözebilirsin.

Motor çalıştırma programını 1 kez FB'de oluştur. Ve her bir motor için oluşturduğun FC içerisinde FB'yi çağırarak bloğa sadece input/outputları girmen yeterli.

FB'ler konusuna bir göz atmanı tavsiye ederim. FB'ler içerisine yazdığın ve sembolik olarak atadığın giriş/çıkışların olduğu blokları FC'ler içerisinde çağırarak sorununu çözebilirsin.

Motor çalıştırma programını 1 kez FB'de oluştur. Ve her bir motor için oluşturduğun FC içerisinde FB'yi çağırarak bloğa sadece input/outputları girmen yeterli.

cevabiniz icin cok tesekkur ederim dediginiz islemi yaptim ancak basarili olmadim FB yi olusturup sembolik giris ve cikislari atadim ancak bir FC icerisinde birden fazla cagirdigimda islem gerceklesmiyor

yardimlariniz icin tesekkurler arkadaslar su an cozume ulastim FB icerisine SCL yazarak basit bir sekilde hallettim, bilgi paylastikca cogaliyor tesekkurler umit.ehm

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri