Tuhaf potansiyometre davranışı

Venomz

Üye
Merhaba, öncelikle tüm ahalinin bayramını kutluyorum. Pc güç kaynağından, DC-DC Ayarlı Voltaj Yükseltici-Düşürücü Kart (LM2577 + LM2596) kullanarak ayarlı güç kaynağı yaptım. her şey tamam lakin potta sorun yaşıyorum. Voltaj ayarı üzerinde 3296W-1-103 trimpot var. Projeyi veren kişi, bunun yerine 20k kullanmış ama hassas ayar için en az 50k 100k kullanın demiş. Ben hem 50 hemde 100k kullandığımda, aşağıdaki durum oluşuyor:

Pot'u 10 kademe olarak varsayarsak, 3. kademede hemen 26V a ulaşıyor, sonrası işlevsiz şekilde kalıyor. Herhangi bir lehim hatası vs yok. 1-3 yerine 3-1 bağlarsam da pot ters işlev görüyor. Potun tüm kademelerini eşit olarak kullanabilmek için nerede hata yapıyorum acaba?

Kullanacağınız voltaj aralığına göre o potun değerinin hesabı var.
10 K istediğiniz voltaj aralığını sağlıyorsa, potu orijinalinde olduğu gibi 10K kullanın.
Hassas ayar istiyorsanız çok turlu pot kullanın.
Veya Pota 1K lık ikinci bir potu seri bağlayın. Kaba, ince ayar gibi..

Merhaba, öncelikle tüm ahalinin bayramını kutluyorum. Pc güç kaynağından, DC-DC Ayarlı Voltaj Yükseltici-Düşürücü Kart (LM2577 + LM2596) kullanarak ayarlı güç kaynağı yaptım. her şey tamam lakin potta sorun yaşıyorum. Voltaj ayarı üzerinde 3296W-1-103 trimpot var. Projeyi veren kişi, bunun yerine 20k kullanmış ama hassas ayar için en az 50k 100k kullanın demiş. Ben hem 50 hemde 100k kullandığımda, aşağıdaki durum oluşuyor:

Pot'u 10 kademe olarak varsayarsak, 3. kademede hemen 26V a ulaşıyor, sonrası işlevsiz şekilde kalıyor. Herhangi bir lehim hatası vs yok. 1-3 yerine 3-1 bağlarsam da pot ters işlev görüyor. Potun tüm kademelerini eşit olarak kullanabilmek için nerede hata yapıyorum acaba?

Merhabalar.

Voltaj ayar trimpotunuz 103 yani 10 kOhm değerindedir. Bu uygulamads potansiyometre olarak yine 10 kiloohm potansiyometre kullanmalısınız.

50 - 100 k ohm kullandığınızda potansiyomertenin oran olarak ilk 3 luk kısmında ayar sağlanmasının nedeni çok yüksek degerde pot kullanmis olmanızdır.

Su an ayar için 10 kiloohm luk potansiyometre kullanmanız en uygundur.

Yanıtlar için teşekkürler. 10k ile değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri