Tristörü nasıl sürebilirim

Bunun çalışma prensibini ve nasıl sürerim
1564659523570.jpeg
1564659562422.jpeg

Tristörler Alternatif akımda anahtarlama yapar.
En kolay Triyak optokuplör ile sürebilirsiniz.

Elindeki motor değil, çalışınca ne görmeyi umuyorsun.

Hayır aklımda bir proje varda bunun için çalışıyorum bu yaklaşımız çok yanlış çok bildiğinizimi sanıyorsunuz elimdekinin motor olmadığını biliyorum
Elindeki motor değil, çalışınca ne görmeyi umuyorsun.

Buraya ukala bir dilde karşılık bulmak için paylaşmıyorum burası tartışma yeri değil ilim yeri olduğunu düşünüyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
elindeki yüksek amperli bir tristor bunun için özel tetikleme devresi kullanmalısın sürme akımını teknik özelliklerinde bulabilirsin

https://www.littelfuse.com/~/media/...atic_switches_and_relays_application_note.pdf
an 1007.9 ve an1007.11 resimlerinde görüldüğü gibi triyak opto izolatör ile sürebilirsiniz.
an1007.16 deki devre sensitive gate yani gate akımı düşük olan tristörleri sürmek için devredir.
senin tristör yüksek akımlı olduğu için sensitive gate değil.
kısacası triyak optokuplörü iki gate arasına seri bağlayacaksın. sonra istedin açıda tristör grubunu ateşleyeceksin.
zero cross opto triyak kullanırsan ateşleme sıfır geçiş noktasında olur.

Son düzenleme:
O nasıl tristör mübarek 1.600 tl

500 amper x 1600 volt= 800 kwatt lık tristor grubu.

Çok sağolun teşekkür ederim
https://www.littelfuse.com/~/media/...atic_switches_and_relays_application_note.pdf
an 1007.9 ve an1007.11 resimlerinde görüldüğü gibi triyak opto izolatör ile sürebilirsiniz.
an1007.11 deki devre sensitive gate yani gate akımı düşük olan tristörleri sürmek için devredir.
senin tristör yüksek akımlı olduğu için sensitive gate değil.
kısacası triyak optokuplörü iki gate arasına seri bağlayacaksın. sonra istedin açıda tristör grubunu ateşleyeceksin.
zero cross opto triyak kullanırsan ateşleme sıfır geçiş noktasında olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri