Trimpot yerine potansiyometre bağlamak

Eto54

Üye
Arkadaslar merhaba elimde hw-412 bir step up voltaj regulatoru var giris kismina 5v bagliyorum ve uzerindeki trimpot ile ayar yapabiliyorum ancak ben bu trimpotu projemde kullanamam o yuzden 100k potans baglamak istedim trimpotu soktum ama yerine potansi baglayamadim kablolari degistirip degistirip denedim butun kombinasyonlari fakat sonuc nafile sebebi nedir ne yapmaliyim hangi bacaklar nereye baglanacak kafayi yemek uzereyim lutfen yardim edin alternatif olarak cn-6009 kartim var ayni islevde ondada denedim olmadi potansin100k olmasimi sorun yoksa baska bir sorun mu var simdiden tesekkurler

peki arkadaşım taktığın 100 K sağlam mı acaba kontrol ettin mi? cn-6009 karta baktım pek bir fark göremedim.

canım sıkıldı şimdi, ben de bir boost devresi var potanslarla değiştireyim demiştim acaba ben de de hata verir mi?

Benimki sadece fikir,trimer olan parça trimer kondansatör olmasın ,devrenin çalışma sistemini bilmiyorum,
Trimer dirençle değişen 100k potansın değerleri farklı da olsa bir şekilde çalışması lazımdır diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Arkadaslar merhaba elimde hw-412 bir step up voltaj regulatoru var giris kismina 5v bagliyorum ve uzerindeki trimpot ile ayar yapabiliyorum ancak ben bu trimpotu projemde kullanamam o yuzden 100k potans baglamak istedim trimpotu soktum ama yerine potansi baglayamadim kablolari degistirip degistirip denedim butun kombinasyonlari fakat sonuc nafile sebebi nedir ne yapmaliyim hangi bacaklar nereye baglanacak kafayi yemek uzereyim lutfen yardim edin alternatif olarak cn-6009 kartim var ayni islevde ondada denedim olmadi potansin100k olmasimi sorun yoksa baska bir sorun mu var simdiden tesekkurler
Teorik olarak çalışma bakımından trimpot ile potansiyometre arasında fark yoktur. Trimpotunuz kaç ohmluk. Trimpot değerinde pot takın. Trimpotunuzun değeri düşük mesela 1K olabilir. Siz 100k lık pottaktığınızda 1K lık değeri çok hafif çevirdiğinizde çoktan geçmiş olduğunuz için istediğiniz sonucu göremiyor olabilirsiniz.

Merhabalar.
Xl4016 nın akım ve gerilim ayarlarını yapan iki adet trimpotu bende değiştirdim.
10 K sonsuz turlu hassas potansiyometre kullandım çok güzel oldu.
Zaten normal potansiyometre takarsanız ayar yapma hassasiyeti çok bozulur.
10 K hassas pot biraz pahalı 20 lira civarı.

10K ohm bir pot alip birde oyle deneyeyim isin kotusu bir suru malzeme aldim projeyi tamamlamak icin ama burada takildim ilerleyemiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri