Trifaze sayaç panosundan monofaze 32A hat almak

oflazca

Üye
Merhaba,

Yazlık evin sayaç panosu aşağıdaki gibi. Elektrikli aracımın monofaze 7,4 kW şarj cihazını beslemek için 32A bir hat almak istiyorum. Bunun en sağlıklı yolu nedir? Şu anda fazların üçü de evi besliyor. Bunu kacak akımı ve sigortayı değiştirmeden iki faz evi besleyecek, bir faz da sadece aracı şarj edecek şekilde değiştirsem mantıklı olur mu?

Ayrıca panonun mevcut halinin de pek iç acıcı olmadığının farkındayım. Şarj için hat alırken panoda ne tür bir iyileştirme yapmamı tavsiye edersiniz?

Pano.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kaçak akımınız,araç şarjı için uygun
değil.İstediğiniz değişiklikleri,tecrü-
beli bir elektrikçiye yaptırmanızda yarar var.
Merhaba Fahri Bey. Kendim yapma niyetinde değilim. Yazlık evin bulunduğu yer (çoğu yazlık yer gibi) işini düzgün yapan esnaf bulmanın maalesef zor olduğu bir yer. Doğru ekipman ve bağlantı şeklinin nasıl olacağını öğrenmeye çalışıyorum ki elektrikçiyi ona yönlendireyim.

Merhaba Fahri Bey. Kendim yapma niyetinde değilim. Yazlık evin bulunduğu yer (çoğu yazlık yer gibi) işini düzgün yapan esnaf bulmanın maalesef zor olduğu bir yer. Doğru ekipman ve bağlantı şeklinin nasıl olacağını öğrenmeye çalışıyorum ki elektrikçiyi ona yönlendireyim.

Yazlık evin villa tipi bahçelimi ? ( Size özel arazı )

Yazlık evin villa tipi bahçelimi ? ( Size özel arazı )
Evet, müstakil bahçeli ev.
En ideal çözüm.
https://www.elektrikmarketing.com/urun/cetinkaya-15000-va-trifaze-trafo-380-220-vac-bakir-kutulu
Üç fazdan alınacak güç takribi 220V çıkışında toplam güç olarak kullanılabilecektir.
Örnek olarak 15kVA verilmiş olsa da detaylı hesaplamalar sonunda 10kVA bile seçilebilir.
Bu yöntemde KAR kullanılması hiçbir sorun olmaz. Ayrıca istenirse trafo çıkışına topraklama ilavesi ile ikincil bir KAR kullanılması da mümkündür.
Hocam, bu boyutta bir masraf yapmayı düşünmüyorum. Aracı zaten fazla kullanmıyoruz, 3-5 bin TL.ye çözemezsem normal prizden 10A şarj edip gereğinde de DC istasyonda şarj ederim.

Rölenizi SIEMENS 5SV3344-6 40A-30mA ile değiştirtin, kablolarda en az 6 mm² kesitinde olmalı. Şarj cihazınız sabit olmayacaksa şarj cihazınızın takılacığı fiş/priz çekilecek akıma uygun seçilmeli.

Özel bina yeri diyorsunuz ( size özel bahçeli bina )

Şarj istasyonu elektrik sözleşmesi ( araştırmanız kuralları çok sorunlu ise ) ( Olması gereken sistem )
veya diğer çözüm .
Su motoru sözlemesi başvurusu ile ikinci sayaç bağlatın . ( araştırmanız kuralları )
( Dikkat elektrik şirketi sorun eder mi bilmiyorum ?)
Etse evdede eder diye düşünüyorum .?
( Şimdilik idare Eder , belki ileri yönetmelikler değişir çıkar )

Yakınızda elektrikli araç kullananlar varsa diğer sahıslarda yardımcı olmuş olursunuz .

Ayrı sayaç olacağından .
Elektrik fiyatı bakımından araba şarjı için gece şarj etmekte teknik bir sorunu yoksa .
Sözleşmeyi çok zamanlı tarife yaparsınız .
22:00-06:00 arası şarj edersiniz .

Tek Zamanlı Tarife: Elektrik tüketiminizin günün her saatinde aynı birim fiyat üzerinden hesaplandığı tarifedir.

Çok Zamanlı Tarife: Elektrik tüketiminizin, günün 06:00-17:00 - 17:00-22:00 - 22:00-06:00 zaman aralıklarında, 3 ayrı birim fiyat üzerinden hesaplandığı tarifedir .

Ne kadar doğru ? web sitesinde örnek vermiş . ( araştırmanız )
https://sbsolar.com.tr/1-kw-kac-tl-240-kwh-elektrik-ne-kadar

https://fatura.hesaplama.in/elektrik-faturasi-hesaplama

Her durum yolunda giderse ileride .
Dİğer : Ayrıcana belli kw üstü indirimli elektrik tedarik şirketleri arasından en uygun tarifeyi bularak başvuru yapabilirsiniz.

Serbest tüketici tarifesi ne demek?
Serbest Tüketici olduğunuzda halihazırda elektrik aldığınız şirketin uyguladığı tarife birim fiyatı üzerinden indirim yapılarak elektrik kullanmanıza olanak sağlanmaktadır.
Bu faaliyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan lisans almış olan elektrik tedarik şirketleri gerçekleştirebilmektedir.

Kolay Gelsin Sağlıcakla ....

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,426
Kullanıcılar
450,342
Son üye
Zuwax

Yeni konular

Geri