Transistör model öğrenme

close123

Üye
Elimizdeki bir devrede ismi okunmayan bir transistör var. Devrenin şeması, bilgisi yok. Bu transistörün modelini nasıl öğrenebilirim? Ölçüm yaparak bulabilir miyiz?

Sanırım ölçüm yapmak için kıvrım izleyen "curve tracer" kullanabilirsiniz.

Transistörün C ucunden E ucuna doğru akım iC ile vCE geriliminini çizdiğimizde bize oldukça bilgi sağlıyor. Örneğin B ucundan geçen akımı 10uA, 20uA diye arttırdığımızda bir noktadan sonra iC akımı sabitleniyor. Bu noktadan sonra transistör bir bağımlı akım kaynağı gibi davranıyor.

İşte bu iC değerini iB'ye bölersek kazancı buluruz. Bu kazanç 100 civarında olabilir. İşte bu kazanç değerini bulduktan sonra yerine eşdeğer bir transistör kullanmak düşünülebilir.

Transistörün C ucunden E ucuna doğru akım iC ile vCE geriliminini çizdiğimizde bize oldukça bilgi sağlıyor. Örneğin B ucundan geçen akımı 10uA, 20uA diye arttırdığımızda bir noktadan sonra iC akımı sabitleniyor. Bu noktadan sonra transistör bir bağımlı akım kaynağı gibi davranıyor.

İşte bu iC değerini iB'ye bölersek kazancı buluruz. Bu kazanç 100 civarında olabilir. İşte bu kazanç değerini bulduktan sonra yerine eşdeğer bir transistör kullanmak düşünülebilir.
Biraz detaylı anlatabilir misiniz?

Örneğin daha önce paylaştığım LTSpice kütüğünü buradan indirerek bakabilirsiniz.

Koşan adama benzeyen, 'benzetimi başlat' tuşuna basınız. Fareyi BJT'nin C ucuna getirin. Ucunda kanca işareti bulunan sembol çıkınca tıklayın. Böylece BJT'nin karakteristiğini gösteren iC akımının vCE gerilimine göre değişimini gösteren eğrileri görebilirsiniz.

2n3904_1.png

Tekrar I1 akım kaynağının üzerine gelip gene kanca işaretine benzer akım ölçme ucu çıkınca 2 kere tıkladığımızda bu sefer transistörün B ucundaki akımı görebilirsiniz.

2n3904_2.png

Buradan örneğin bir ölçüm yaptım. iC akımı 2.931 mA için iB 10uA olarak ölçtüm. Buradan β kazancı 293 olarak çıkıyor. Bu değer, kullanma kılavuzunda verilen değerle uyumlu.

2n3094_3.png

Bu kıvrım izleyen kullanarak arıza durumları da tespit edilebiliyor.

Ya da sizin örneğinizde olduğu gibi, bu değerlere bakılarak eş değer bir transistörle değiştirmek düşünülebilir.

Benzer şekilde FET transistörler için belirleyici özellik olan K sabitinin ve VT eşik geriliminin kabaca nasıl hesaplanacağını başka bir iletide paylaşmıştım.

Son düzenleme:

hfe değerini bulabilirsek bu değeri tutan başka bir transistör ile değişim yapabilir miyim?
Eğer böyle oluyor ise linkteki ölçü aleti çoğu kişinin hayatını kurtarabilir.
https://www.banggood.com/tr/LCR-T4-...p-1112140.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Diğer özellikler de tutuyorsa neden olmasın?

O bağlantıdaki ölçüm aletini bilmiyorum ama bir kıvrım izleyenin 'curve tracer' oldukça faydalı bir ölçüm aleti olduğunu düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri