Transistör kutuplama veya polarlama direnci nasıl bulunur?

mandalina_

Üye
Elimde bi led devresi var.Ben hem az transistör kullanmak hem de daha çok led sürmek istiyorum.
Örnegin BC547 ile led sürdügümde Beyz ucuna 2,7k lık direnç takılıyor(Nette transistörle led sürme devresinde bunu gördüm)Sanırım bu dirence de polarlama direnci deniliyor.Bu direnci neye göre belirliyoruz?
Başka bi örnek olarak elimdeki bi devrenin isis simulasyonunda BC338 lik direncin Emitör-Beyz arasına 10k lık bi direnç konulmuş yine aynı transistörün collektör ucuna da 1k direnç konulmuş.Bu degerler her transistör için aynı mıdır?Nasıl belirlicez?Mesela ben BD241 NPN transistörü kullancam.Yada 2N3055 kullansam Polarlama direnci olarak hangi direnci baglamalıyım.

Son düzenleme:
Arkadaşım bunların hesaplamaları var.Bu senin ne kadar akım çekmek istedigine baglıdır.Bir transistörde beyz akımını ne kadar arttırırsan(polarma direncinin degerini düsürrmek demektir)kolloktör emiter arasından o derecede fazla akım akışı saglarsın.yani daha fazla ledi aydınlatmıs olursun.tabi her transistörün katalog bilgileri vardır.beyz akımı max xA,kollektör akımı max XA- minYA ayrıca beta dedigimiz akım kazancı vardır.hesaplama yaparken bununla birlikte yapman gerekiyor.Örnek veriyorum.BC237 betası 100 diyelim bu su demektir bu transistör beyz akımını yaklasık olarak 100 kat yükseltiyor.yani beyzden 5 ma akım akısı saglarsanz kolleoktor emiter arası yaklasım 500 ma akım akısı saglarsınız. bu ornek biraz fazla kaba oldu günkü bc 237 o kadar gecirmez.sadece ornekle anlatmak istedim.buna gore polarma direncini hesaplıyosunuz.tabiki sizin cekmek istediginiz akım transistörün verebilecegi akım sınırları icersinde olmalı.ayrıca 2n3055 gibi transistörler güclü transistörlerdir.elinize aldıgınızdada bunu görürsünüz.metal gövdeli büyük bi transistördür.katalog bilgilerini incelediginizde kollektor emiter hatıladıgım kadarıyla 12-15 amper yazar(yanlıs hatırlıyor olabilirim)tabiki bu transistorden o kadar akım cekmek imkansız gibi bisey.ama bu transistörle işlem yapmak istiyosanız onerim darlington baglantı yapmanızdır.yani kücük güclü bi transistörle 2n3055 iletime gecirmeniz 2n3055 ilede ledleri yakmanız olabilir.İsterseniz transistör hesaplamaları hakkında internetten bilgilere ulasabilirsiniz.istediginiz taktirde bende yardımcı olabilirim.Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri