Transistörü Kesime Sokamıyorum

alicakil78

Üye
Merhaba arkadaşlar şemam çok basit,
BC337 npn transistör ile kurduğum devrede, Base i toprakladığım halde kesime girmiyor. Transistör üzerinde Vce = 8 volt R1 direncinde de 4 küsür volt görüyorum. Çok saçma geldi.

Aşağıdaki şema aynı zamanda simulasyon, ve resimde çıkan voltaj değerler simulasyonda çıkan bana da mantıklı gelen değerler. Kurduğum devrede böyle. Nasıl bir hatam olabilir?

55662

transistörü bozdun yada yanlış bağladın sanırım

bc337-transistor-pinout-equivalent.gif

maxresdefault.jpg

Verdiğiniz bu şemadaki voltajlar doğru. Transistör kesimdedir. transistör iletimde doyumda) olsa 12,85 Volt ölçtüğünüz yerde (kollektör ile şase arasında) yaklaşık 0 (sıfır) volt olur. Hata yok.

1563343734230-png.55662

Benzer bir şey benimde başıma gelmişti.

NE555 entegresinin çıkışına bağladığım BC327 bir kez tetiklendiğinde bir daha kesime gitmiyordu.
Entegrenin 3 numaralı çıkış bacağı ile transistörün base'i arasına 10k direnç koydum. Ve base'i ile + hat arasına koyduğum 10 k direnç ile sorun ortadan kalkmıştı. Astable modda NE555 lojik 1 çıkış verirken BC237 tetikleniyordu. Lojik 0 çıkış verdiğinde BC237 kesime gidip BC327 tetikleniyordu.

Son düzenleme:
röle tetikleme yapıyorsan şemadaki gibi geri dönüş diyodu eklemeyi unutma, röle bobini transistörü bozuyor yada kesime gitmesini engelliyor olabilir..

transistor_relay.jpg

Son düzenleme:
Pnp böyle baglanmaz
Aynen hocam. PNP transistörlerin çalışma mantığına göre tetiklenmesi için Base voltajı Emiter voltajından düşük olması lazım NPN olanlarda durum tam tersi.
Gerçi bahsi geçen transistör (BC337) NPN ama olsun. Yazalım forumda bulunsun :D

55678

Bu arada pnp lik bir durum yok herhalde ben yanlış anlamışım.

Son düzenleme:
Yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Şimdilik 2N2222 ile değiştirince sorun çözüldü. saydığınız hatalardan birini yaptım belkide tekrar dikkatlice kontrol edicem.

P Kanal mosfet sürmede kullanıyorum. Bu arada baskı devrede mosfetlerin drain ile soruce ters çizmişim çöp oldu :d baştan başlıyorum..

Forumda gezerken gördüm. Genel bilgi olarak söyleyeyim. Her npn veya pnp transistör kesime gitmez tekrarlama yapmaz. Bunun için datasheetlerini iyi inceleyin. Eğer bir osilatör ile sürekli tetikleme ihtiyacı var ise datasheet inde mutlaka switch ibaresinin olmasına dikkat edin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri