Trafonun Kabulü ve Plug-in Buşing Zorunluluğu

Anıl BAŞ

Üye
Merhabalar;
Yaklaşık 4 ay önce projelendirilip enerji aldığımız 1600 kVA trafomuzun bulunduğu tesisin yanına yeni bir tesis inşa ediliyor burası da firmamıza ait. Yeni tesisteki trafo 1250 kVA ve tüm tip testleri yapılmış, beton köşk içinde vs. vs. kısacası her şey mevzuata uygun. Kabul için Proje dosyasını kuruma götürdüğümüzde bütünüyle kabul gören çalışmamız SADECE trafonun buşinglerinin plug-in tip olmadığı için kabul olmamıştır. Trafoyu temin ettiğimiz firmayla olan görüşmemde böyle bir zorunluluktan haberdar olmadıklarını bana ilettiler ikna olmayıp bi kaç trafo üreticisiyle daha görüştüm onlarında haberi yok bu zorunluluktan. Velhasılkelam hali hazırdaki trafonun sökülüp köşk içinden çıkarılıp üreticiye gönderilip buşing değişimi yapılması firmamıza 5000 TL ve 20 gün e mal olmuştur. Siz değerli meslektaşlarıma sorum kurumu mahkemeye versek her hangi bir yasal yaptırımı olur mu ?? Derdim para değil sadece zayi olan zamanımız. Kurumların keyfi yaptığı bu değişikler yüzünden eminim ki bizim durumumuza düşen çok firma vardır. Hem madem ki yasal bi düzenleme yapıldı konu ile ilgili neden hiç bir üreticinin bilgisi yok ??????

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Enerji sağlayıcı kurumlar,maalesef böyle buluşlar ! yapıyor.Mevzuat olarak,böyle bir zorunluluk yok.Mahkemeniz 8 yıl ! sürer.Sonuçta,bilirkişi ferasetine ! göre değişir.Ayrıca da,beylerin husumetine uğrayacağınız için,zamansız ! ve uzun süreli ! kesintilere maruz kalabilirsiniz.Bu
gavur eziyetidir.Teknik elemanın,inisiyatif kullanamama acizliğidir.Sinirlerini ! yatıştırmak için,
yılbaşında da Monblan dolma kalem hediye etmenizde de yarar ! var.

Son düzenleme:
Herkes mi Bolu beyinden yana sayın Hocam :) Enerjiyi kesecekler diye pusarsak ne olur bu işin sonun demoklesin kılıcı gibi ben yaptım oldu mantığıyla nasıl ilerlenebilir ki. Zayi olan para ve zaman milli servet değil midir ? Neden bu kurumların başında badem bıyıklılara alternatif kreatif düşünebilen sonuç odaklı mühendis arkadaşlar olmaz ??? Kafam da deli sorular :)

1250.lik trafo tesisinin enerji müsaade belgesinde plug-in başlık ile ilgili bir ibare yok mu?

Teşhisiniz ! doğru.Eşkıyalık neden yok artık.Çünki, şehre inip, gravat takıp, partidaş ! ol-
dukları için ! Gerisini ! herkes biliyor zaten.Trafoyu alırken, kimden almanız lazımgeldiğini ! on-
lardan sormuş olsaydınız, başınıza böyle birşey gelmezdi.Umarım, okuyanlar için, faydalı ! bir
örnek olur.

Son düzenleme:
4qBpEJ.jpg

http://www.tedas.gov.tr/Sayfalar/Tumu.aspx?tip=Sartnameler

http://www.takfanmakina.com.tr/TSEN50181.pdf

Sn.YaşlıUzman.Eklediğiniz şartname,kuruma yapılan işler için geçerli olabilir.Benim yapmış olduğum ve bana ait olan tesiste ,Tedaşı ilgilendiren bir durum yok.Ayrıca,plug-in bağlantının,kime ne yararı olduğu da bence tartışmaya açık bir konudur.Eğer bu şartname herkes için geçerli ise,trafo fabrikaları ,hala,neden klasik tip trafo üretmeye devam ediyor ?

Son düzenleme:
Sn.YaşlıUzman.Eklediğiniz şartname,kuruma yapılan işler için geçerli olabilir.Benim yapmış olduğum ve bana ait olan tesiste ,Tedaşı ilgilendiren bir durum yok.Ayrıca,plug-in bağlantının,kime ne yararı olduğu da bence tartışmaya açık bir konudur.Eğer bu şartname herkes için geçerli ise,trafo fabrikaları ,hala,neden klasik tip trafo üretmeye devam ediyor ?

Seni çok severim ve sayarım Akyar abim. Senin mesajın üzerine gelince sana cevap gibi algılanabilir kesinlikle öyle değil. Anıl arkadaşımız yaptığı işte SEDAŞ'tan ilk proje onayını almayı geciktirmiş, geçici kabul heyetide SEDAŞ olunca haliyle adamlar kendi yönetmeliklerini usül ve esaslarını arıyorlar.

İşin özüne gelirsek bu konuda büyük karmaşa var. İşi devralan TEDAŞ ise ana sorumluluk ondaysa genel yönetmeliklerin belirlenmesinde de baş rolü oynamalı. EMO,TEDAŞ oturur masaya yönetmelikleri revize eder. Çünkü teknikte doğrular bellidir kriterler olması gerektiği gibi belirlenmelidir. Benim bölgemde şu yönetmelik benim bölgemin dışında ne halt edersen et mantığı doğru değil.

İşin teknik boyutuna gelirsek bağlantı gevşekliği riski hariç diğer tüm konularda plug-in uygulaması bence avantajlı.

Örneğin biz bu tür güzel uygulamalara seneler önce başlamış olsaydık yüzlerce kedi ölmemiş olcaktı :)

Seni çok severim ve sayarım Akyar abim. Senin mesajın üzerine gelince sana cevap gibi algılanabilir kesinlikle öyle değil. Anıl arkadaşımız yaptığı işte SEDAŞ'tan ilk proje onayını almayı geciktirmiş, geçici kabul heyetide SEDAŞ olunca haliyle adamlar kendi yönetmeliklerini usül ve esaslarını arıyorlar.

İşin özüne gelirsek bu konuda büyük karmaşa var. İşi devralan TEDAŞ ise ana sorumluluk ondaysa genel yönetmeliklerin belirlenmesinde de baş rolü oynamalı. EMO,TEDAŞ oturur masaya yönetmelikleri revize eder. Çünkü teknikte doğrular bellidir kriterler olması gerektiği gibi belirlenmelidir. Benim bölgemde şu yönetmelik benim bölgemin dışında ne halt edersen et mantığı doğru değil.

İşin teknik boyutuna gelirsek bağlantı gevşekliği riski hariç diğer tüm konularda plug-in uygulaması bence avantajlı.

Örneğin biz bu tür güzel uygulamalara seneler önce başlamış olsaydık yüzlerce kedi ölmemiş olcaktı :)
Sanayideki yaptırmış olduğum bir tamirden sonra lastik buşonlarından bazılarının gevşek olduğunu görünce dumur olmuştum . Bizim gibi sallama çalışmak konusunda literatür oluşturmuş millete gevşek olma ihtimali olan işler yaramaz tahminim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri