Trafo sarım ve ısınması

arkadşlar bir trafo sadım herhangi bir devrede kullanmayacağım punta kaynak makinesi yapacam birde indiksiyon ısıtma makinesi gibi kullanacağım şu sorun çıkıyor karşıma nüvenin ısınması acaba nüve ısınmadan nasıl sarabilirim trafoyu sargı sayıları giriş 240
çıkış 2 sargı giriş telin kesiti 1,7 çıkışta tel yerine kablo kullandım 4 lük kablo
devrede kulanmayacam elimdeki hem punta kaynak hemde indiksiyon makinesi olarak kullanacagım elektronik yap dmeyin indiksiyonu böyle olması da müsait bir durum yardımcı olacaklar için teşekür ederim sorun da bahsetiğim gibi nüveler cok ısınıyor nüvelerin ısınmasını istemiyorum uzun saatlerce çalıştıracam eee devrede kullanmayacağım punta kaynak makinesi yapacam ama birde indiksiyon ısıtma makinesi gibi kullanacağım yardım edenler teşekürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Daha önce konusu geçmişti.
Trafoyu senmi sardın?Hazır trafoyu söküpte mi yaptın?

hazır trafoyu sötüm ve sardım
ama nüve çok fena ısınıyo bendeuzun süreli kullanmak istiyorum ama çok ısınıyo

Şebeke tarafına anahtar koy, sekondere anahtar koyunca veya burada sargı olmasa dahi primer sargından elk geçtiği için nüveyi ısıtır, by-pass konumunda her cihaz tüketim yapar. Ayrıca sarımların düzgün değilse üstüstte çok sarım varsa yine aşırı ısınma yapar.

Trafoyu sararken kesiti ve sipiri nasil hesapladiniz?

Madem bu yola basvurdunuz konunun basindan baslayalim.

herkeze teşeür ederim ama en son mesaj yazan arkadaşa daha çok teşeürederim adam doğru söylemiş acaba şunu sarmaın bir yolu formül yazılı ve detaylı söyleyip yazarmı ben araştrıdım hesapladım olmadı tecrübesizlikden dolayı acaba tecrübeli bir arkadaş düzgünçene anlatır ve benimde sorunuma cağre olursa sadece ben değil tüm kullanıçılar nerdeyse yararlanır

Merhaba. Sevgili arkadaşım, sadece doğru metrajla ve doğru kesitle bu trafo sarımlarını yapmayla bu aşırı ısınma önlenemez. Sn. by lent'in özellikle belirttiği gibi yüksüz (boştayken) bile sadece trafo iç kayıplarıyla bu ısınma az da olsa mutlaka olur. Aşırı ısınması, bir de bu sarımların çok düzgün, paralel olarak ayni makinedeki gibi sarılmaması, elle çok düzgün sarılmamasından başka, bu trafo nüvesinin nüve saç montajında, bu montajdaki olası hava kaçaklarında (bu durumda mağnetik akının tümü nüveden geçmeden bir kısmı kaçak olarak havadan geçip nüveye sonra giren mağnetik akı kaçakları yoluyla ısınma çok fazla olur, çünkü elektrikteki cos fi, güç faktörü bu şartta değişir, trafo primeri daha fazla akım çekerek hem kendisinin hem de bağlı olan nüvenin aşırı ısınmasına neden olur. Trafo sarım hesapları MEB'lığının PDF formatındaki internetteki öğretici kaynaklarından kolayca bulunması lazım, oradan gerekli araştırmaları yapın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
hocam tşekürler tabikide değiniz doğru bir şey bir cok faktör rol alıyor bende ısıyı tamamen yok etmek değil amacım sadeceen aza indirgemek ama trafo sarım şekillerine baktım meb'in pdf ini okudum ona göre sardım ve presde yeniden sıkıştırtım ve birleştirdim yani olduğugu gibi bir sarılı telleri yanık bir trafoyu sökerek yaptım saten bu benim yapmak istediğim sekile uyun değil ama yinede ısı cok ısınıp evin hattına zarar vermesinden korkuyorum ben bu yapacağım trafo sistemini sürekli olarak kullanmak isitiyorum evimde ufak bir atalyem var burada yapmak istediğim şey fırın yerine veya prmüz ile ısıtma yerine trafo ile indksiyon ısıtma sistmei yapmak ve ark kaynak makinesi olarakda kullanmak bir indiksiyon ısıtma makineleri var elektronik olarak ama fazla güç harcıyorlar trafo ise 300 watt harcıyor bu yüzden enerji kaybıda yaşam istemediğim için bunu sarmak istiyorum şu varki cok ısındığı içinde evin hattına zarar verecek diyede korkuyorum bu yüzdende buradan yardım almak istedim yardımlarınız için teşekür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri