Trafo dersi soruları yardımlarınızı bekliyorum

erne

Üye
Arkadaşlar bildiklerinizi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim kesin emin olduklarımı kalın harflerle yazdım.

Aşağıdakilerden hangisi manyetik hatların özelliklerinden biri değildir?
A) Manyetik hatlar birbirlerini kesmez.
B) Manyetik hat dışta N den S e doğru akar.
C) Manyetik hat dışta S den N e doğru akar.
D) Manyetik hatlar en kısa yolu tercih eder
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yan yana duran iki iletkenden aynı yönde akım geçirilirse ne olur?
A) A. İletkenler birbirini çeker. B. İletkenler birbirini iter.
C. Hiçbir etki göstermez. D. N ve S kutbu oluşturur
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir demir çubuk üzerine sarılmış iletkenden akım geçirilirse oluşan parçaya
A) elektro mıknatıs denir
B) elekto bobin
C) elektro şok
D) elektro trafo
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
N kutbu yukarıda S kutbu aşağıda arasındaki iletkenden geçen akım kağıda doğru ise iletken ne yapar
A) Sağa kaçar
B) Sola kaçar
C) Sağa döner
D) Sola Döner
E) Hiçbiri
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hangisi manyetik bir malzemedir
A) Çinko
B) Kurşun
C) Platin
D) Krom
E) Hiçbiri
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
doğru akım dinamosu normal devrinde dönerken ve uyartım devresi açıkken voltmetre küçük bir değer gösterir
A) Remenans gerilim
B) Uyartım gerilimi
C) Zıt EMK
D) Uyartım akımı
E) Hiçbiri
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aşağıdakilerden hangisinde D.C motorun devir yönünü değiştirebiliriz
A) Endüviden geçen akım yönünü değiştirmek
B) Reosta kullanmak
C) Zıt EMK kullanmak
D) sargı uçlarını değiştirmek
E) Hepsi
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
9000 Gausss/cm² lik manyetik alanda 400 cm/s Hızla hareket eden iletkenin uzunluğu 20 cm olup kuvvet çizgileri
S1 90° açıyla keserse A) e=0,64v B) e=0,90v C) e=0,80v D) e=0.72 E) Hiçbiri
S2 60° açıyla keserse A) e=0,554v B) e=0,623 C) e=0,855 D) e=0.76 E) Hiçbiri
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri